Carlos Slim stracił 5, jednej mld dolarów na wygranej Donalda Trumpa  Pieniądze

Najbogatszy człowiek Meksyku stracił 5, 1 mld dolarów po wygranej Donalda Trumpa. Jak obliczył Bloomberg Billionaires Index, majątek Carlosa Slima stopniał w środę do 41 mld dolarów, co oznacza spadek o 9, dwa procent.

Powodem jest zanurkowanie kursu peso oraz spadki na parkiecie przy Stanach Zjednoczonych. Jak pokazuje Bloomberg, na początku gospodarki w środę indeks S&P500 zniżkował o 1, 1-wszą proc. Meksykańskie peso przy parze do dolara blisko godz. 21 traciło 8, 14 proc.

Gigant traci

Straty widzieliśmy na akcjach giganta telekomunikacyjnego America Movil, gdzie Carlos Slim ma 62 proc. udziałów. Około godz. 20: trzydzieści na nowojorskim parkiecie akcje zniżkowały o 9, 86 proc.

Podłoże: stooq. pl Notowania akcji America Movil w niedawnych trzech dobach

Nieco mniejsze spadki obserwowaliśmy w akcjach America Movil przy Meksyku. Tam kurs zanurkował o ok. 3, 5 proc.

Tracą jednak także inni. Jak określa Bloomberg, łącznie dziesięć najbogatszych osób w Meksyku straciło 6, 5 mld dolarów na początku środowego handlu. Eva Gonda Rivera, 4 na liście najbogatszych przy Meksyku, pożegnała się z majątkiem rzędu 487 mln dolarów.

Gigant samochodowy rozwścieczył Trumpa. Przyszłość marki pod znakiem zapytania

Rivera posiada duże udziały w Fomento Economico Mexicano, meksykańskim przedsiębiorstwie operującym po branży napojów i handlowej, posiadającym liczne rozlewnie napojów oraz sklepy w Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Lorenzo Servitje Sendra, będący tuż za jej plecami w zestawieniu najbogatszych w rodzimym kraju, stracił 397 mln dolarów. Sendra to założyciel Grupy Bimbo, największej na świecie przedsiębiorstwa z branży piekarniczo-cukierniczej.

Wybory prezydenta USA

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, zaś także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego majątku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton.

Według CNN Trump zdobył po wyborach prezydenckich 289 głosów elektorskich, a była sekretarz stanu - 218 (do zwycięstwa w wyborach prezydenckich potrzeba 270 z 538 głosów elektorskich).

Republikanie prawdopodobnie zachowali także rewizję w obu izbach Kongresu. Bloomberg prognozuje, że przy Izbie Reprezentantów republikanie mają już zapewnione 233 obszaru, a demokraci 175 obszarów z 436 łącznie. Przy Senacie republikanie mają już zapewnione 51 miejsc, natomiast demokraci 46 miejsc - liczba miejsc w tej izbie wynosi 100.

Popularny

brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem
Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu. …...

bruksela może zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu  Ze świata
Bruksela może zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu Ze świata

Komisja Europejska ogłosi w środę zalecenia ekonomiczne dla poszczególnych krajów UE, jak i również rekomendacje dotyczące funkcji nadmiernego deficytu. Według nieoficjalnych informacji KE może przedstawić się za zamknięciem procedury…...

bruksela zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku. Ekolodzy zawiedzeni  Ze świata
Bruksela zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku. Ekolodzy zawiedzeni Ze świata

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z kompromisu wypracowanego przez państwa członkowskie w sprawie limitów połowowych głównych gatunków ryb po Morzu Bałtyckim. Zdaniem ekologów ograniczenia są niewystarczające, by stada mogły się odtwarzać.…...

brexit. system wnioskowania o status osiedlonego  Ze świata
Brexit. system wnioskowania o status osiedlonego Ze świata

Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu.…...