Będzie trudniej o kredyt dzięki mieszkanie - wyliczenia Expandera  Pieniądze

Kredyty hipoteczne są obecnie rekordowo tanie i dość prosto dostępne. Już w przyszłym roku może to się jednak zmienić. Część krajów - przykładowo Czechy - zaczęła już podnosić stopy procentowe. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na taki krok, to odrzucić tylko wzrosną raty, lecz również spadnie zdolność kredytowa. Z wyliczeń Expandera powstaje, że dostępna kwota kredytu może spaść nawet na temat jedną trzecią. Wzrosną za to raty.

Z najnowszych danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych udzielonych w sierpniu wyniosło zaledwie 4, 33 proc. Dla porównania najniższa wartość w historii, to 4, 31 proc.. Nie powinno więc dziwić, że zadłużamy się na potęgę. Od momentu stycznia do końca sierpnia Polacy zaciągnęli kredyty w 37, 5 mld złotych.

Kolejny termin przy sprawie pomocy frankowiczom. "Mam nadzieję, że temat ruszy"

- W pełnym roku wartość ta być może przekroczyć 50 mld zł, co nie zdarzyło się od 2008 roku – mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander.

Stopy procentowe

To, że stopy oprocentowania wzrosną staje się coraz więcej realne. Dla przykładu polski Czesi podnosili swoje nogi już czterokrotnie, an Amerykanie – trzykrotnie.

W USA w ciągu niecałych trzech lat wzrosły ów kredyty z 0, 25 proc. do 2, 25 proc. Polacy, którzy zaciągnęli forex w dolarach płacą po związku z tym aż o 22 proc. lepszą ratę (bez uwzględniania zmian poziomu kursu, który nieomal się nie zmienił).

- Osób, które wybrały taką walutę kredytu nie warto prawda zbyt wiele, ale wyliczenie to doskonale pokazuje, co może się dziać za kilka lat wraz z ratami kredytów w złotych – mówi Sadowski jak i również zauważa, że w przyszłym roku stopy procentowe po USA mają przekroczyć 3 proc.

Raty w górę

Z wyliczeń Expandera wynika, że gdy po Polsce stopy procentowe powrócą do takiego poziomu, to oprocentowanie kredytów wzroście z wspomnianego 4, 31 proc. do ok. 5, 81 proc. Wtedy rata kredytów na kwotę 300 tys. zł może pójść w górę z niecałego jednej 640 zł obecnie do ok. 1890 zł.

- Nie można też wyłączyć, że za kilka lat stopy procentowe wzrosną nawet do 6 proc. Tak wiele wynosiły one w Naszym kraju przed kryzysem z 2008 roku. W takiej sytuacji raty kredytów wzrosłyby niemal o połowę. W wypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł zamiast 1-wszą 640 zł trzeba byłoby płacić prawie 2 czterysta zł, czyli 761 zł więcej – wylicza Jarosław Sadowski.

Dostępność pożyczek będzie spadała

Wraz wraz ze wzrostem stóp procentowych stanie się spadała dostępność kredytów hipotecznych. Według Jarosława Sadowskiego przebieg ten może zacząć się nawet już w połówce przyszłego roku, gdyż cena WIBOR zwykle zmienia się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przy stosunku do stóp NBP.

- Początkowo modyfikacje będą zapewne nieznaczne, jednak później uzyskanie kredytu będzie stawało się coraz trudniejsze – uważa główny analityk Expandera.

Dla przykładu, jeśli dziś ktoś być może otrzymać maksymalnie 300 tys. zł kredytu, to przy stawce WIBOR na poziomie 3 proc. dostępna kwota spadnie do 263, 5 tys. zł. Gdyby WIBOR powrócił do 6 proc., to zdolność kredytowa takiej osoby spadnie aż o 1/3, czyli z 300 tys. zł do 200 tys. zł.

Popularny

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...

bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce
Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg. Gazprom, największy…...

boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte
Boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte

1121 zł - taką kwotę wyda statystyczna nasze państwo rodzina na przygotowania do odwiedzenia Bożego Narodzenia. Według najnowszego raportu Deloitte, to o około 50 zł większą ilość wiadomości niż…...

bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW  Tech
Bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia przy sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego olbrzyma. Mimo afery dieslowej Skandal…...