Będzie trudniej o kredyt dzięki mieszkanie - wyliczenia Expandera  Pieniądze

Kredyty hipoteczne są obecnie rekordowo tanie i dość prosto dostępne. Już w przyszłym roku może to się jednak zmienić. Część krajów - przykładowo Czechy - zaczęła już podnosić stopy procentowe. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na taki krok, to odrzucić tylko wzrosną raty, lecz również spadnie zdolność kredytowa. Z wyliczeń Expandera powstaje, że dostępna kwota kredytu może spaść nawet na temat jedną trzecią. Wzrosną za to raty.

Z najnowszych danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych udzielonych w sierpniu wyniosło zaledwie 4, 33 proc. Dla porównania najniższa wartość w historii, to 4, 31 proc.. Nie powinno więc dziwić, że zadłużamy się na potęgę. Od momentu stycznia do końca sierpnia Polacy zaciągnęli kredyty w 37, 5 mld złotych.

Kolejny termin przy sprawie pomocy frankowiczom. "Mam nadzieję, że temat ruszy"

- W pełnym roku wartość ta być może przekroczyć 50 mld zł, co nie zdarzyło się od 2008 roku – mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander.

Stopy procentowe

To, że stopy oprocentowania wzrosną staje się coraz więcej realne. Dla przykładu polski Czesi podnosili swoje nogi już czterokrotnie, an Amerykanie – trzykrotnie.

W USA w ciągu niecałych trzech lat wzrosły ów kredyty z 0, 25 proc. do 2, 25 proc. Polacy, którzy zaciągnęli forex w dolarach płacą po związku z tym aż o 22 proc. lepszą ratę (bez uwzględniania zmian poziomu kursu, który nieomal się nie zmienił).

- Osób, które wybrały taką walutę kredytu nie warto prawda zbyt wiele, ale wyliczenie to doskonale pokazuje, co może się dziać za kilka lat wraz z ratami kredytów w złotych – mówi Sadowski jak i również zauważa, że w przyszłym roku stopy procentowe po USA mają przekroczyć 3 proc.

Raty w górę

Z wyliczeń Expandera wynika, że gdy po Polsce stopy procentowe powrócą do takiego poziomu, to oprocentowanie kredytów wzroście z wspomnianego 4, 31 proc. do ok. 5, 81 proc. Wtedy rata kredytów na kwotę 300 tys. zł może pójść w górę z niecałego jednej 640 zł obecnie do ok. 1890 zł.

- Nie można też wyłączyć, że za kilka lat stopy procentowe wzrosną nawet do 6 proc. Tak wiele wynosiły one w Naszym kraju przed kryzysem z 2008 roku. W takiej sytuacji raty kredytów wzrosłyby niemal o połowę. W wypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł zamiast 1-wszą 640 zł trzeba byłoby płacić prawie 2 czterysta zł, czyli 761 zł więcej – wylicza Jarosław Sadowski.

Dostępność pożyczek będzie spadała

Wraz wraz ze wzrostem stóp procentowych stanie się spadała dostępność kredytów hipotecznych. Według Jarosława Sadowskiego przebieg ten może zacząć się nawet już w połówce przyszłego roku, gdyż cena WIBOR zwykle zmienia się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przy stosunku do stóp NBP.

- Początkowo modyfikacje będą zapewne nieznaczne, jednak później uzyskanie kredytu będzie stawało się coraz trudniejsze – uważa główny analityk Expandera.

Dla przykładu, jeśli dziś ktoś być może otrzymać maksymalnie 300 tys. zł kredytu, to przy stawce WIBOR na poziomie 3 proc. dostępna kwota spadnie do 263, 5 tys. zł. Gdyby WIBOR powrócił do 6 proc., to zdolność kredytowa takiej osoby spadnie aż o 1/3, czyli z 300 tys. zł do 200 tys. zł.

Popularny

boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte
Boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte

1121 zł - taką kwotę wyda statystyczna nasze państwo rodzina na przygotowania do odwiedzenia Bożego Narodzenia. Według najnowszego raportu Deloitte, to o około 50 zł większą ilość wiadomości niż…...

brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem
Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu. …...

bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce
Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg. Gazprom, największy…...

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...