Fundusz Mieszkań na Wynajem. Więcej niż jeden tysiące chętnych osób  Nieruchomości

  • Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią
  • Mieszkanie plus odrzucić na własność? "Pewne materie budzą obawy"
  • Potężne połacie ziemi na Mieszkanie Oraz. Od rządowej agencji
  • PiS postawi na nowe domu. Dwa kierunki
  • Mieszkanie dodatkowo już wkrótce. Wolność hipoteczna zatriumfuje nad własnością?

Dotąd ok. dwóch tys. osób złożyło morał o wynajem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Najem - poinformował PAP prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań dzięki Wynajem zamknął 2015 r. liczbą 2, 4 tys. zakontraktowanych lokali.

- Od samego początku Fundusz Mieszkań na Wynajem może pochwalić się dużą popularnością. Od zarania naszej działalności ok. dwa tys. osób złożyło konkluzja o wynajem mieszkań po Funduszu - powiedział PAP prezes BGK Nieruchomości. Wskazywał, że wśród wynajmujących znajdują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i single i seniorzy. Podał, że w pierwszej kolejności aplikacje o mieszkania dzięki wynajem zostały złożone szóstej stycznia 2015 r., a pierwsza osoba wprowadziła się 13 marca 2015 r.

Rzym wynajmował domu za 10 euro. Ważny był jeden warunek

Tysiące mieszkań

FMnW ma do końca 2020 roku oddać na rynek mieszkaniowy w porządku. 20 tys. mieszkań na wynajem. Proponowane mieszkania będą wykończone w dobrym wyposażeniu, z wyposażoną łazienką jak i również kuchnią, a w wypadku lokali w Piasecznie też w pełni umeblowane. Czynsz jest uzależniony od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz ceny za jaką Fundusz Budynków na Wynajem nabył nieruchomość. W ramach współpracy oferowane jest również całodobowe poparcie najemcy przez Centrum Pomocy Klienta i zarządcę gmachu.

- Fundusz Budynków na Wynajem (FMnW) wydaje się być pionierską inicjatywą Banku Osoby prywatne Krajowego, którego misją wydaje się być wspieranie inicjatyw pobudzających rozwój społeczno-gospodarczy - powiedział Słowiński. Jak dodał Fundusz Domów na Wynajem jest funduszem inwestycyjnym i działa w oparciu o ustawę na temat funduszach inwestycyjnych i zaakceptowaną przez inwestora strategię.

Wynajmujesz mieszkanie i zapomniałeś rozliczyć się? Zobacz, jak zrobić

Nowe standardy

- Wyznaczamy nowe standardy i przez to w ciągu zaledwie kilku miesięcy staliśmy się głównym graczem na rynku i ekspertem w obszarze instytucjonalnego wynajmu mieszkań - ocenił Słowiński. - Metoda Funduszu przewiduje inwestycje przy 7 aglomeracjach w Naszym kraju - dodał.

W I kw. br. do oddania przygotowywana jest inwestycja w Krakowie (45 mieszkań). Ponad 100 mieszkań zostanie oddanych najemcom we Wrocławiu, 229 mieszkań w stolicy polski i 146 mieszkań w Katowicach. Inwestycja we Wrocławiu a także w Warszawie będzie osiągalna w pierwszym kwartale 2017 roku. Mieszkania w Katowicach będą gotowe dla najemców nieco później – w II kwartale 2017 roku. Planowane są także inwestycje w Łodzi.

2015 rok Fundusz zamknął liczbą zakontraktowanych 2 400 domów, z czego 380 zostało już oddanych do wynajmu, kolejnych 1 071 wydaje się już zakupionych, a 949 jest w trakcie finalizacji decyzji inwestycyjnej. Aktualnie mieszkania udostępnione najemcom znajdują się w Poznaniu, aglomeracji warszawskiej (w Piasecznie) oraz przy Gdańsku na terytorium osiedla Browar Gdański.

Proces inwestycyjny

Słowiński tłumaczył, że wraz z uwagi na realizowany tok inwestycyjny, który trwa 2-3 lata, płatności na kwestia deweloperów wynikające z podpisanych umów są rozkładane przy czasie, w wypadku większości lokaty Fundusz kontraktuje finansowanie dzięki koniec, to znaczy płatności są dokonywane po zakończeniu inwestycji. Wobec takiej strategii w chwili obecnej nieznaczna ilość środków budżetu FMnW została bezpośrednio wypłacona. a mianowicie Jedynie możemy powiedzieć na temat ok. 110 mln złotych, które były przeznaczone dzięki zakup ogółem powierzchni użytkowej mieszkań trzech udostępnionych obecnie nieruchomości (Poznań, Warszawa, Gdańsk - PAP) - wskazał prezes BGK Nieruchomości.

Jak mówił Słowiński Fundusz proponuje mieszkania różnej miary. Chcielibyśmy, aby w dominującej części w naszych konstrukcjach były mieszkania jedno i dwupokojowe, gdyż takie poważają się największym zainteresowaniem ze strony najemców - wskazywał prezes.

Jakie wzory?

Podał, że porozumienie z najemcą zawierana wydaje się być na okres do 4 lat, jednak większość włączona jest na ok. dwa lata. - Daje wówczas przede wszystkim najemcom gwarancje stabilnego i pewnego wynajmu w długim okresie. Spośród naszej strony zależy mnie na tym, abyśmy udostępniali nasze mieszkania najemcom zweryfikowanym i stabilnym - podkreślał prezes. Najem od Funduszu zapewnia wiele możliwości – np. najemca może zamienić mieszkanie na większe lub na lokal w odrębnym mieście - zaznaczył.

- W naszym przekonaniu zostały spełnione wszelkie plany i cele, jakie dawny założone na pierwszy dwanaście miesięcy działalności Funduszu - podsumował. Zapowiedział także, że którykolwiek kolejny rok będzie sporo intensywniejszy jeżeli chodzi na temat nieruchomości, które będą oddawane do użytku.

Popularny

brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem
Brexit. Jak będą przebiegać rokowania Brukseli z Londynem

Donald Tusk najwidoczniej w ciągu 48 godzinek odpowie na list premier Theresy May, w którym informuje ona szefa Rady Europejskiej o uruchomieniu materiału 50 Traktatu Lizbońskiego. Wówczas początek procedury Brexitu. …...

boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte
Boże Narodzenie 2016 - jak wiele wydadzą Polacy, Deloitte

1121 zł - taką kwotę wyda statystyczna nasze państwo rodzina na przygotowania do odwiedzenia Bożego Narodzenia. Według najnowszego raportu Deloitte, to o około 50 zł większą ilość wiadomości niż…...

bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft  Surowce
Bloomberg Nowym klejnotem koronnym Kremla może być Rosnieft Surowce

Znajdujące się w sercu rosyjskiej produkcji koncerny Rosnieft i Gazprom są na skraju historycznego odwrócenia ról, które być może nieznacznie przesunąć równowagę mocy na korytarzach Kremla - pisze Bloomberg. Gazprom, największy…...

brexit. system wnioskowania o status osiedlonego  Ze świata
Brexit. system wnioskowania o status osiedlonego Ze świata

Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu.…...