Najlepsze 3 fundusze ETF dla inwestorów długoterminowych

17 lutego 2021

Jeśli jesteś inwestorem, który preferuje strategię kupna i trzymania, polegającą na umożliwieniu starannie zweryfikowanym inwestycjom gromadzenia znaczących zwrotów w czasie, fundusze giełdowe oparte na indeksach (ETF) mogą być dla Ciebie odpowiednim narzędziem. Nawet ikona inwestycji Warren Buffett wie, że trudno jest pokonać fundusze indeksowe, dlatego słynie z nakazu, aby 90% pieniędzy, które przekazuje swojej żonie, zostało zainwestowane w fundusz S&P 500.

Oczywiście nie musisz być jak Buffett i lokować całej swojej gotówki w funduszu indeksowym. Jednak w perspektywie długoterminowych inwestycji pojazdy te są atrakcyjnym i zazwyczaj niedrogim wyborem zarówno dla dużych, jak i małych inwestorów.

Co to jest ETF?

Podobnie jak fundusz inwestycyjny, ETF to pula pieniędzy, które inwestują w akcje, towary, obligacje lub koszyk innych aktywów. W przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, akcje ETF są notowane na giełdzie jak akcje zwykłe. Tymczasem fundusze indeksowe są przeznaczone do śledzenia wyników testów porównawczych, takich jak indeks S&P 500.

Kluczowe wnioski

 • Fundusze ETF są właścicielami aktywów bazowych i dzielą własność tych aktywów na akcje, które inwestorzy mogą kupować i sprzedawać za pośrednictwem firmy maklerskiej.
 • Fundusz indeksowy ma odzwierciedlać wyniki popularnych indeksów, takich jak indeks S&P 500 lub Dow Jones Industrial Average.
 • ETF Vanguard Total Stock Market i SPDR 500 Trust to dwa niskokosztowe indeksowe fundusze ETF, które inwestorzy mogą kupić, aby uczestniczyć w wynikach amerykańskiego rynku akcji.
 • Inwestorzy poszukujący ekspozycji na rynki poza Ameryką Północną mogą rozważyć zainwestowanie w iShares Core MSCI EAFE Fund (IEFA).

Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym planującym portfel i starającym się dodać fundusze indeksowe do tego zestawu, jest wiele do wyboru. Poniżej znajdują się trzy najlepsze w oparciu o aktywa w zarządzaniu (AUM), długoterminowe wyniki i wskaźnik kosztów

ETF Vanguard Total Stock Market (VTI)

 • Wydawca: Vanguard
 • Zarządzane aktywa: 823 mld USD
 • Wydajność roczna: 9,00%
 • Wskaźnik wydatków: 0,03%

Jeśli nie masz pewności, który indeks wybrać lub chcesz inwestować w różnych sektorach i kapitalizacji rynkowej, może to być fundusz dla Ciebie. Jak sama nazwa wskazuje, fundusz ETF Total Stock Market obejmuje cały krajowy rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, śledząc indeks CRSP US Total Stock Market Index.

VTI to zrównoważony fundusz ze zdrową kombinacją akcji spółek o małej i średniej kapitalizacji oraz spółek typu blue chip. VTI to bardzo wydajny fundusz o niskim wskaźniku wydatków. AUM są również imponujące i wynoszą ponad 800 miliardów dolarów.

10 wskazówek dla odnoszącego sukcesy inwestora długoterminowego

ETF SPDR S&P 500 (SPY)

 • Emitent: State Street Global Advisors
 • Zarządzane aktywa: 262 mld USD
 • Wydajność roczna: 10,15%
 • Wskaźnik wydatków: 0,09%

Jako pierwszy wprowadzony na rynek, ten dziadek ETF-ów przyciąga wiele uwagi zarówno inwestorów taktycznych, jak i inwestorów typu „kup i trzymaj. Fundusz śledzi indeks S&P 500, który jest grupą akcji – głównie o dużej kapitalizacji – notowanych na giełdach w USA. Technicznie rzecz biorąc, SPDR 500 ETF jest funduszem inwestycyjnym (UIT), co oznacza, że ​​nie może reinwestować dywidend pieniężnych między dystrybucjami. Ten drobny szczegół może spowodować, że wyniki funduszu nieznacznie odbiegają od indeksu, na którym jest oparty. Fundusz ten może pochwalić się solidnymi rocznymi wynikami na poziomie ponad 10%.

3 najlepsze fundusze ETF

Fundusze zostały wybrane na podstawie kombinacji wyników w czasie, wskaźników kosztów i AUM. Wszystkie dane są aktualne na dzień 12 września 2019 r.

ETF iShares Core MSCI EAFE (IEFA)

 • Wystawca: iShares
 • Zarządzane aktywa: 63 miliardy dolarów
 • Wydajność roczna: 0,15%
 • Wskaźnik wydatków: 0,07%

IEFA zapewnia ekspozycję na akcje z rynków rozwiniętych w Europie, Azji i na Dalekim Wschodzie, z wyłączeniem akcji krajowych i kanadyjskich. Jego indeks odniesienia, MSCI EAFE, obejmuje około 98% światowych rynków akcji poza Ameryką Północną. Ponadto obejmuje akcje spółek o małej kapitalizacji proporcjonalnie do rynku – coś, czego konkurencyjne fundusze zazwyczaj nie obejmują. Japonia i Wielka Brytania zajmują dwa pierwsze miejsca w portfelu funduszu.

IEFA, składający się z prawie 3000 akcji, jest dobrze zdywersyfikowanym funduszem i ma niskie koszty posiadania, co czyni go najlepszym wyborem zarówno dla inwestorów krótko-, jak i długoterminowych, którzy poszukują ekspozycji na rynki poza Ameryką Północną. Fundusz jest nowszy niż inne wymienione w tym artykule, z datą powstania 18 października 2012 r. W ciągu ostatniego roku cena ETF ulegała znacznym wahaniom, ale nie poczyniono jeszcze większych postępów. Niemniej jednak w ciągu ostatnich pięciu lat zwracał 2,6% rocznie i 6,5% rocznie od momentu powstania.