Agora otworzy estauracje w formacie fast casual

45 restauracji w segmencie fast casual w cztery czasy – to cel nowej firmy założonej przez firmę Helios z grupy medialnej Agora oraz jej współpracowników biznesowych: Piotra Komóra jak i również Piotra Grajewskiego. Umowa wraz ze wspólnikami została podpisana 6 marca br., a 1-wszy lokal otwarty zostanie przy drugiej połowie 2018 r.

Agora w przeszłości była wyłącznie koncernem medialnym, ale od lat dywersyfikuje swoją działalność, by zrekompensować spadki w biznesach połączonych z mediami tradycyjnymi. Segment filmowo-książkowy, którego duża liczba stanowi sieć kin Słońce, to obecnie najszybciej rosnący pion firmy. Teraz korporacja wchodzi w nową aktywność.

- Obserwując tendencje rynkowe, m. in. zwiększające się wydatki Polaków na jedzenie poza domem oraz postęp częstotliwości wyjść do restauracji, zdecydowaliśmy się zaangażować przy projekt polegający na tworzeniu sieci własnych restauracji w segmencie fast casual. Własnym zdaniem to naturalne dopełnienie oferty Grupy Agora na terenie związanym ze spędzaniem czasu wolnego i poszerzenie zaangażowania Heliosa w segmencie rozrywkowym – mówi Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios jak i również członek zarządu Agory.

- Liczymy na to, że dzięki temu projektowi w dłuższej perspektywie uczestnictwo przychodów Grupy Agora pochodzących spoza rynku reklamowego zostanie rósł – dodaje Anna Kryńska-Godlewska z zarządu Agory.

Restauracje, których tytuł nie została jeszcze ujawniona, zaoferują klientom dania po przystępnych cenach, z zwykłego menu, uwzględniające lokalną swoistość. Zgodnie z założeniami projektu, gośćmi nowej sieci mają okazać się głównie osoby w stulecia 20-35 lat, dla jakich duże znaczenie przy w wyborze lokalu gastronomicznego mają cena, jakość produktu oraz lokalność.

Pierwszy siedziba ruszy w drugiej połowie roku

W pierwszym etapie pomysłu planowane uruchomienie około 45 restauracji w ciągu najbliższych czterech lat. Jawnie pierwszego lokalu ma nastąpić już w drugiej połówce br.

- Do rozwoju sieci lokali zechcemy wykorzystać świetne relacje, które to ma Helios z centrami handlowymi. To przełoży się na siłę negocjacyjną także w zakresie wysokości czynszów, jak i wyboru zlokalizowania -mówi Jagiełlo. Helios to największa w Polsce obwód kin wielosalowych - ma 44 obiekty, w jakich znajduje się 241 ekranów i ponad 49 tys. miejsc.

Restauracje to jednak koncept niezależny od momentu działalności kinowej - są działały przede wszystkim w wydzielonych strefach gastronomicznych w galeriach, chociaż firma nie zaakceptować wyklucza lokalizacji przy głównych ulicach miast, popularnych deptakach czy w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów.

Inwestycja Heliosa w nowatorską działalność wyniesie około 10 mln zł, z czego 5 mln zł będzie wniesione na starcie pomysłu, zaś udział kinowej firmy w kapitale zakładowym świeżej firmu to 90 proc. Partnerami biznesowymi Agory w tym projekcie pozostali Piotr Grajewski i Piotr Komór.

Grajewski przedtem związany był przez wiele lat restauracji w segmencie casual: Blue Cactus i Iguana Lounge w Stolicy polski, gdzie był prezesem. Komór swoje doświadczenie zdobywał podczas współpracy z restauracją Hard Rock Cafe w Stolicy i Oslo. Zarządzał również m. in. restauracjami Blue Cactus, Iguana Lounge jak i również KOM w Warszawie oraz minibrowarem Brovaria w Poznaniu.

Połowa Polaków chodzi do restauracji

Agora podaje, że około 49 proc. Polaków poniżej 15. roku życia korzystało w 2017 roku wraz z oferty gastronomicznej. Średnia cyfra wizyt w punktach restauracyjnych to 3, 7 po ciągu miesiąca, a średnia wartość rachunku w knajpek to 35 zł. Obecnie wydatki na pożywienie poza domem stanowią już około 3 proc. budżetu Polaków, ale w innych europejskich krajach ten uczestnictwo wynosi nawet 10 proc., co pokazuje potencjał wzrostu tego rynku.

Popularny

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...