Dietetyczny cukier od Nestl

Nestlé, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez oddziaływania na smak.

Tajemnica polega na innym wariancie "ułożenia cukru". Dzięki wstecz rozpuszcza się on pospieszniej, skutkiem tego – mniejsza liczba cukru przyjmowana jest przy ustach jako równie słodka, co normalnych słodyczach.

"The Guardian" podaje, że firma planuje opatentować przebieg odkryty przez naukowców. Produkty z nową strukturą cukru mają pojawić się po sprzedaży już w 2018 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by spożywany przez nas cukier nie zaakceptować przekraczał 10 proc. zalecanego dziennego spożycia kalorii (czyli powinien wynosić około dwie stówy kalorii). Najlepiej gdyby stanowił nawet mniej niż 5 proc. energii – wtedy nie mogliśmy wypić chociażby jednej 330-mililitrowej puszki słodzonego, gazowanego napoju.

Dlatego zmniejszenie ilości cukru w swoich produktach zapowiedziała przy tym roku PepsiCo. Decyzja została ogłoszona zaledwie tydzień po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarekomendowała wprowadzenie podatków od napojów zawierających cukier. Zdaniem WHO, wzrost cen tego wariantu produktów o 20 proc. spowoduje spadek ich konsumpcji o jedną piątą.

Nestlé nie jawi się być jedyne

W 2014 r. rząd Meksyku a mianowicie państwa, które od lat konkuruje ze Stanami Zjednoczonymi o niechlubny laur w najwyższym stopniu otyłego kraju świata a mianowicie wprowadził 10-proc. podatek na każdy niealkoholowy napój, do którego producenci dodają cukier.

Z ostatniego doświadczenia opublikowanego w "British Medical Journal", które wzięło u dołu lupę 6, 2 tys. meksykańskich gospodarstw domowych, wypływa, że od czasu powtykania nowej daniny przeciętny Meksykanin podczas roku kupił na temat 4, 2 l słodzonych napojów mniej.

Z cukrem walczą też inne, mniejsze firmy – takie jak np. Mycotechnology. Do niej założyciele wpadli na pomysł zastąpienia cukrów grzybami. Skonstruowanie tabliczki czekolady to efekt współpracy Mycotechnology z twórcami czekolady z firmy Amano. Do produkcji wykorzystywany wydaje się być płyn z grzybni grzybów chaga, czyli po naszemu – błyskoporka podkorowego. Zbyt dwie tabliczki zapłacić trzeba nawet 30 dolarów.

Tagi: zdrowie żywność słodkości cukier Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

co w posagu niepodległej Szkocji? Sporo, ale mniej od czasu oczekiwań Edynburga  Informacje
Co w posagu niepodległej Szkocji? Sporo, ale mniej od czasu oczekiwań Edynburga Informacje

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

coca-Cola i Mars chcą chromatycznych etykiet z informacjami na temat kaloriach  Prawo
Coca-Cola i Mars chcą chromatycznych etykiet z informacjami na temat kaloriach Prawo

Sześciu największych po UE producentów żywności, w tym Coca-Cola i Mars, potrzebuje wprowadzić na opakowaniach kolorowe etykiety zamiast tradycyjnych informacji o wartościach odżywczych. Zdaniem organizacji konsumentów powinno to uzupełniać, a nie wymazywać…...

cyberataki na polskie firmy - raport
Cyberataki na polskie firmy - raport

82 proc. przedsiębiorstw zanotowało co najmniej jedno naruszenie bezpieczeństwa, zaś co czwarta firma zaobserwowała ich przynajmniej 10 - czytamy w najnowszym raporcie Interaktywnie. com, któremu patronuje Business Insider Polska. Cały raport o cyberbezpieczeństwie…...

coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje  Informacje
Coraz więcej Polaków ubiega się o wizy do USA, Amerykanie nie upraszczają funkcje Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa mniej…...