Dietetyczny cukier od Nestl

Nestlé, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez oddziaływania na smak.

Tajemnica polega na innym wariancie "ułożenia cukru". Dzięki wstecz rozpuszcza się on pospieszniej, skutkiem tego – mniejsza liczba cukru przyjmowana jest przy ustach jako równie słodka, co normalnych słodyczach.

"The Guardian" podaje, że firma planuje opatentować przebieg odkryty przez naukowców. Produkty z nową strukturą cukru mają pojawić się po sprzedaży już w 2018 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by spożywany przez nas cukier nie zaakceptować przekraczał 10 proc. zalecanego dziennego spożycia kalorii (czyli powinien wynosić około dwie stówy kalorii). Najlepiej gdyby stanowił nawet mniej niż 5 proc. energii – wtedy nie mogliśmy wypić chociażby jednej 330-mililitrowej puszki słodzonego, gazowanego napoju.

Dlatego zmniejszenie ilości cukru w swoich produktach zapowiedziała przy tym roku PepsiCo. Decyzja została ogłoszona zaledwie tydzień po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarekomendowała wprowadzenie podatków od napojów zawierających cukier. Zdaniem WHO, wzrost cen tego wariantu produktów o 20 proc. spowoduje spadek ich konsumpcji o jedną piątą.

Nestlé nie jawi się być jedyne

W 2014 r. rząd Meksyku a mianowicie państwa, które od lat konkuruje ze Stanami Zjednoczonymi o niechlubny laur w najwyższym stopniu otyłego kraju świata a mianowicie wprowadził 10-proc. podatek na każdy niealkoholowy napój, do którego producenci dodają cukier.

Z ostatniego doświadczenia opublikowanego w "British Medical Journal", które wzięło u dołu lupę 6, 2 tys. meksykańskich gospodarstw domowych, wypływa, że od czasu powtykania nowej daniny przeciętny Meksykanin podczas roku kupił na temat 4, 2 l słodzonych napojów mniej.

Z cukrem walczą też inne, mniejsze firmy – takie jak np. Mycotechnology. Do niej założyciele wpadli na pomysł zastąpienia cukrów grzybami. Skonstruowanie tabliczki czekolady to efekt współpracy Mycotechnology z twórcami czekolady z firmy Amano. Do produkcji wykorzystywany wydaje się być płyn z grzybni grzybów chaga, czyli po naszemu – błyskoporka podkorowego. Zbyt dwie tabliczki zapłacić trzeba nawet 30 dolarów.

Tagi: zdrowie żywność słodkości cukier Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?
Bill Gates z Microsoft jak i również Steve Jobs z Apple. Co ich odróżniało?

To nie innowacje i ciężka praca będą dziś źródłem fortun - uważa Thomas Piketty, uznany francuski ekonomista, biorąc pod spodem lupę majątki najbogatszych. Przy 2011 roku majątek Steve'a Jobsa wyceniano…...

bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną  Informacje
Bez porozumienia w WTO. Republika indii wykoleiły globalną umowę komercyjną Informacje

Grożą śmiercią aktorce. Wzbudzający wątpliwości film wszedł na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda za ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za funkcję w…...

beata Szydło prowadzi przegląd resortów
Beata Szydło prowadzi przegląd resortów

- Dwanaście miesięcy 2018 to już zostanie rok, w którym pocznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej z udziałem ministrów infrastruktury i energii.…...

bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW  Tech
Bieńkowska: KE będzie przewodzić po wyjaśnianiu skandalu VW Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia przy sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego olbrzyma. Mimo afery dieslowej Skandal…...