Graffiti Banksy’ego sprzedane za kilkanascie tysięcy funtów  Lifestyle

Graffiti tajemniczego twórcy street artu Banksy'ego - przedstawiające dziecko cieszące się spadającym śniegiem, który w rzeczywistości jest resztkami palących się odpadków ze śmietnika - pozostało sprzedano za kilkaset milionów funtów.

Malowidło pod spodem koniec grudnia pojawiło się na ceglanej ścianie garażu w walijskim mieście Port Talbot, uznawanym za serce brytyjskiego przemysłu stalowego.

"Sześciocyfrowa suma"

Właściciel garażu, 55-letni Ian Lewis, zatrudniony w stalowni, powiedział, hdy dowiedział się o nim z mediów społecznościowych. Oświadczył, że Banksy prawdopodobnie wybrał Port Talbot jako pozycję swojego dzieła z motywu artykułów prasowych o zanieczyszczonym powietrzu w tym metropolii.

Jest postanowienie w sprawie zniszczonego dzieła Banksy'ego. I nowa nazwan portretu

Graffiti przedstawia chłopca spośród sankami, który zwraca buzia do góry i na wyciągnięty język próbuje złapać lecące z nieba płatki płatków śniegu. Gdy jednak obserwator przesuwał się o kilka kroków, na sąsiedniej ścianie miał możliwość zobaczyć, że unoszące się w powietrzu drobiny to resztki odpadków z palącego się śmietnika.

Nabywcą dzieła jest brytyjski marszand John Brandler. Mężczyzna przyznał przy piątek w rozmowie z Reutersem, że zapłacił za nie "sześciocyfrową sumę". Odmówił jednak podania konkretnej kwoty.

Oznajmił również, iż chce wykorzystać graffiti do odwiedzenia stworzenia ośrodka sztuki, który to przyciągałby do miasta speców międzynarodowej sławy. Dodał, iż trzeba było je przetransportować w jednym kawałku.

Banksy na Instagramie zatwierdził, że jest jego autorem. Artysta zamieścił w grudniu krótkie wideo, opatrzone komentarzem "wesołych świąt" i znakomitą na Wyspach Brytyjskich piosenką "Little Snowflake" (ang. niewielka śnieżynka). Kamera najpierw pokazuje w zbliżeniu fragmenty malowidła, po czym jego komplet, a następnie unosi się nad pobliskie domy i ukazuje położoną na horyzoncie fabrykę.

Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Tej prace, łączące graffiti spośród technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu jak i również w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i stopniem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie speców i mediów. Prawdziwa identyczność artysty, mimo ogromnego rozgłosu, nie jest znana i od lat pozostaje obiektem spekulacji.

Wśród jego prac znalazło się metrów. in. graffiti zatytułowane "Mobile Lovers", przedstawiające dwoje fatygantów, którzy obejmując się wzajemnie, ponad ramieniem partnera zapatrzeni są w ekran własnego telefonu. Z kolei w pobliżu biznesowej dzielnicy Londynu, Canary Wharf, umieścił na ścianie budynku napis "Uwaga! Zamówiony przez ciebie styl życia jest chwilowo niedostępny".

W październiku ub. roku w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie wystawiono na sprzedaż "Dziewczynkę z balonikiem" autorstwa Banksy'ego. Portret był wyceniany na 200-300 tysięcy funtów, ale został ostatecznie wylicytowany za jednej, 024 miliona funtów, to znaczy około 4, 9 miliona złotych. Krótko po sfinalizowaniu aukcji rozległ się alarm, an obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w ramie. Oczom zszokowanej publiczności zaczęły ukazywać się jedynie wąskie paski płótna.

Popularny

donald Trump o rozmowach własnych wysłanników w Pekinie
Donald Trump o rozmowach własnych wysłanników w Pekinie

Prezydent USA, Donald Trump oświadczył 15 lutego, iż jest zadowolony z przebiegu rozmów z chińskimi partnerami w sprawie wymiany komercyjnej. Nie podawał szczegółów negocjacji, których ostatnia runda zakończyła się wcześniej…...

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...

dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych
Dlaczego pomagamy? Psychologia w akcjach charytatywnych

Dlaczego pomagamy innym? Paul Bloom w jednym spośród rozdziałów książki "Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem" przytacza kilka powodów, gwoli których ludzie są gotowi nieść pomoc lub ofiarować datki. …...

dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music  Ze świata
Dokument z trasy Taylor Swift trafi do Apple Music Ze świata

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift, która po niedzielę skończyła 26 latek, poinformowała, że film dokumentalny przedstawiający kulisy jej trasy koncertowej "The 1989 World Tour Live" trafi dwadzieścia grudnia do serwisu Apple…...