Graffiti Banksy’ego sprzedane za kilkanascie tysięcy funtów  Lifestyle

Graffiti tajemniczego twórcy street artu Banksy'ego - przedstawiające dziecko cieszące się spadającym śniegiem, który w rzeczywistości jest resztkami palących się odpadków ze śmietnika - pozostało sprzedano za kilkaset milionów funtów.

Malowidło pod spodem koniec grudnia pojawiło się na ceglanej ścianie garażu w walijskim mieście Port Talbot, uznawanym za serce brytyjskiego przemysłu stalowego.

"Sześciocyfrowa suma"

Właściciel garażu, 55-letni Ian Lewis, zatrudniony w stalowni, powiedział, hdy dowiedział się o nim z mediów społecznościowych. Oświadczył, że Banksy prawdopodobnie wybrał Port Talbot jako pozycję swojego dzieła z motywu artykułów prasowych o zanieczyszczonym powietrzu w tym metropolii.

Jest postanowienie w sprawie zniszczonego dzieła Banksy'ego. I nowa nazwan portretu

Graffiti przedstawia chłopca spośród sankami, który zwraca buzia do góry i na wyciągnięty język próbuje złapać lecące z nieba płatki płatków śniegu. Gdy jednak obserwator przesuwał się o kilka kroków, na sąsiedniej ścianie miał możliwość zobaczyć, że unoszące się w powietrzu drobiny to resztki odpadków z palącego się śmietnika.

Nabywcą dzieła jest brytyjski marszand John Brandler. Mężczyzna przyznał przy piątek w rozmowie z Reutersem, że zapłacił za nie "sześciocyfrową sumę". Odmówił jednak podania konkretnej kwoty.

Oznajmił również, iż chce wykorzystać graffiti do odwiedzenia stworzenia ośrodka sztuki, który to przyciągałby do miasta speców międzynarodowej sławy. Dodał, iż trzeba było je przetransportować w jednym kawałku.

Banksy na Instagramie zatwierdził, że jest jego autorem. Artysta zamieścił w grudniu krótkie wideo, opatrzone komentarzem "wesołych świąt" i znakomitą na Wyspach Brytyjskich piosenką "Little Snowflake" (ang. niewielka śnieżynka). Kamera najpierw pokazuje w zbliżeniu fragmenty malowidła, po czym jego komplet, a następnie unosi się nad pobliskie domy i ukazuje położoną na horyzoncie fabrykę.

Kim jest Banksy?

Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Tej prace, łączące graffiti spośród technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu jak i również w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i stopniem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie speców i mediów. Prawdziwa identyczność artysty, mimo ogromnego rozgłosu, nie jest znana i od lat pozostaje obiektem spekulacji.

Wśród jego prac znalazło się metrów. in. graffiti zatytułowane "Mobile Lovers", przedstawiające dwoje fatygantów, którzy obejmując się wzajemnie, ponad ramieniem partnera zapatrzeni są w ekran własnego telefonu. Z kolei w pobliżu biznesowej dzielnicy Londynu, Canary Wharf, umieścił na ścianie budynku napis "Uwaga! Zamówiony przez ciebie styl życia jest chwilowo niedostępny".

W październiku ub. roku w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie wystawiono na sprzedaż "Dziewczynkę z balonikiem" autorstwa Banksy'ego. Portret był wyceniany na 200-300 tysięcy funtów, ale został ostatecznie wylicytowany za jednej, 024 miliona funtów, to znaczy około 4, 9 miliona złotych. Krótko po sfinalizowaniu aukcji rozległ się alarm, an obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w ramie. Oczom zszokowanej publiczności zaczęły ukazywać się jedynie wąskie paski płótna.

Popularny

darmowy rachunek bankowy od rządu
Darmowy rachunek bankowy od rządu

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą darmowe, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega odbiorców. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków na…...

deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają  Ze świata
Deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają Ze świata

Mocno tanieją przymioty Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z przyczyny papierów wartościowych opartych dzięki kredytach hipotecznych, które przekazywane…...

deepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji
DeepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji

Google wydał ponad 500 milionów dolarów przy 2014 roku na mało wówczas znany londyński startup DeepMind. Firma pracowała, i nadal pracuje, nad technologiami sztucznej inteligencji. Do niedawna bóg wie…...

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...