Kiedy powinienem łączyć finanse z moim partnerem?

Category: Jeśli Chcesz
17 lutego 2021

Jamie Grill / Getty Images

Kiedy jesteś w poważnym związku, możesz zastanawiać się nad połączeniem swoich finansów. W związku jest wiele etapów lub kamieni milowych – niezależnie od tego, czy chodzi o wspólne zamieszkanie, zaręczyny, ślub czy posiadanie dziecka – w których ludzie mogą rozważyć połączenie swoich finansów. Istnieją przepisy, które mają cię chronić po zawarciu związku małżeńskiego, więc zazwyczaj najlepiej jest zaczekać do zawarcia związku małżeńskiego, aby w pełni połączyć swoje finanse. W przeciwnym razie możesz znaleźć się w trudnej sytuacji i zostać zraniony finansowo.

Co robić, jeśli zamieszkacie razem

Jeśli mieszkacie razem, warto połączyć wydatki domowe i pokryć je razem. Najlepszym sposobem na to jest utworzenie budżetu domowego. Ten budżet pokryje takie rzeczy, jak czynsz, media, żywność i inne wydatki, którymi się dzielisz. Inne elementy, takie jak kredyt samochodowy, ubezpieczenie i emerytura, powinny być oddzielone od siebie. Pieniądze, które wydajesz na odzież i rozrywkę osobistą, również powinny pozostać oddzielne. Pozwala to zabezpieczyć swój kredyt i emeryturę oraz pracować nad osobistymi celami, które masz.

Ponieważ rzadko kiedy para zarabia taką samą kwotę, lepiej jest alokować wspólne wydatki na podstawie procentu dochodu, który przyczyniasz się do związku, niż w równych kwotach.

Dzielenie się budżetem według procentu dochodu

Poniższy przykład ilustruje, w jaki sposób możesz podzielić wydatki budżetowe na podstawie procentu dochodu.

  • Twój budżet domowy wynosi 2000 USD miesięcznie
  • Zarabiasz 2500 $ miesięcznie, a twój partner 3000 $ miesięcznie, co daje 45% udział w dochodach twojego partnera i 55% udział partnera.
  • Zapłaciłbyś wtedy 900 dolarów (45%) z całkowitego budżetu domowego. Twój partner zapłaci 1100 $ (55%).

A jeśli jesteś zaręczony?

Zaangażowanie jest dużym krokiem i pokazuje, że jesteście sobie oddani. Jednak nie zapewnia dodatkowej ochrony prawnej. Jeśli się zaręczysz, najlepiej zaczekaj do ślubu, aby całkowicie połączyć swoje finanse. Jeśli jednak mieszkasz razem, możesz połączyć wydatki gospodarstwa domowego, tak jak w powyższym przykładzie. Jest to również dobry moment na połączenie dodatkowych wydatków przygotowujących się do małżeństwa, takich jak podpisanie nowej umowy najmu.

Co jeśli masz razem dzieci?

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest wpłacenie wszystkich wydatków związanych z dzieckiem do domowego budżetu. Obejmuje to ubezpieczenie zdrowotne, opiekę nad dziećmi i odzież dla dziecka. Następnie określ, ile każdy z was musi wnieść, aby pokryć wydatki domowe. Jeśli zerwiesz, nadal możesz otrzymać pomoc w pokryciu wydatków w postaci alimentów na dzieci. Aby to ustawić, musisz porozmawiać z prawnikiem. Niektóre stany oferują pomoc w tym zakresie za pośrednictwem wydziałów opieki nad dziećmi lub rodzinami. Wcześniejsze  

Jeśli któryś z was zostaje w domu z dziećmi, to trzeba porozmawiać o połączeniu wszystkiego. Bez ochrony zapewnianej w ramach małżeństwa partner pozostający w domu nie będzie miał prawa do świadczeń emerytalnych. Będziesz także musiał uwzględnić w budżecie oszczędności emerytalne dla rodzica pozostającego w domu. W tym momencie warto rozważyć zawarcie małżeństwa.

Co jeśli chcesz razem kupić dom?

Może to być niezwykle skomplikowane. Możliwe jest wspólne kupno domu przed ślubem, ale należy to zrobić w sposób sprawiedliwy dla was obojga. Będziesz musiał sporządzić umowę, która podzieli wartość domu między wami. Jeśli jeden z was wpłaci zaliczkę, może mieć sens posiadanie nieco ponad 50% tej osoby. Powinieneś udać się do prawnika, aby wszystko dobrze się ułożyło, tak aby w przypadku rozstania jedno z was nie było w gorszej sytuacji finansowej.

Co zrobić, jeśli twój współmałżonek lub partner nie chce łączyć?

Jeśli Twój małżonek lub partner w ogóle nie chce łączyć finansów, możesz być w trudnej sytuacji. Jeśli mieszkacie razem, będziecie musieli przynajmniej połączyć wydatki domowe. Możesz otworzyć oddzielne konto czekowe, na które zarówno wpłacasz pieniądze, jak i na nim pracujesz. Jeśli twój partner nie chce tego zrobić, najlepiej nie mieszkać razem.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że Twój partner może mieć uzasadnione powody, aby niechętnie łączyć finanse. Mogą to być problemy finansowe w poprzednich związkach lub obawy dotyczące nawyków finansowych. Jednak aby być uczciwym, należy dzielić wydatki. Jeśli twój współmałżonek nie połączy finansów, może to być głównym sygnałem, że w twoim związku są problemy finansowe. Konieczne może być spotkanie z doradcą małżeńskim, aby wspólnie rozwiązać problem.