Jakie są zalety płacenia za pomocą Bitcoin?

17 lutego 2021

Ze względu na wyjątkowy charakter walut wirtualnych, transakcje za pośrednictwem bitcoinów mają pewne nieodłączne zalety w porównaniu z walutami fiducjarnymi. Pomimo ponad dekady, krajobraz walut cyfrowych stale się zmienia, a większość tokenów nie jest testowana jako środek wymiany, a użytkownicy powinni ostrożnie rozważać swoje korzyści i ryzyko. To powiedziawszy, bitcoin ma na celu zaoferowanie użytkownikom unikalnego zestawu zalet w porównaniu z innymi metodami płatności. Przyjrzymy się bliżej tym poniżej, ale zanim to zrobimy, przydatne będzie zbadanie, czym jest bitcoin. Dzięki lepszemu zrozumieniu, jak zaprojektowano bitcoin, łatwiej będzie zobaczyć, jakie są zalety używania bitcoin do płatności.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to zdecentralizowany system kryptowalut peer-to-peer zaprojektowany, aby umożliwić użytkownikom online przetwarzanie transakcji za pośrednictwem cyfrowych jednostek wymiany zwanych bitcoinami (BTC). Uruchomiona w 2009 roku przez tajemniczą jednostkę o imieniu Satoshi Nakamoto, sieć Bitcoin zdominowała, a nawet zdefiniowała przestrzeń kryptowalut, tworząc legion zwolenników altcoin i stanowiąc dla wielu użytkowników alternatywę dla rządowych walut płaskich, takich jak dolar amerykański czy euro lub czyste waluty towarowe, takie jak złote lub srebrne monety. Wcześniejsze  

Po co w pierwszej kolejności bitcoin, skoro jest już tak wiele tradycyjnych sposobów dokonywania płatności? Kluczowym elementem bitcoina jest jego zdecentralizowany status, co oznacza, że ​​nie jest kontrolowany ani regulowany przez żaden organ centralny. To natychmiast odróżnia ją od walut fiducjarnych. Płatności Bitcoin są przetwarzane przez prywatną sieć komputerów połączonych za pośrednictwem wspólnej księgi. Każda transakcja jest jednocześnie rejestrowana w „łańcuchu bloków na każdym komputerze, który aktualizuje i informuje wszystkie konta. Blockchain służy jako rozproszona księga i eliminuje potrzebę prowadzenia takich zapisów przez jakikolwiek organ centralny.

Bitcoiny nie są emitowane przez bank centralny ani system rządowy, tak jak waluty fiducjarne. Zamiast tego bitcoiny są albo „wydobywane przez komputer w procesie rozwiązywania coraz bardziej złożonych algorytmów matematycznych w celu weryfikacji bloków transakcji, które mają zostać dodane do łańcucha bloków, albo są kupowane za standardowe krajowe waluty i umieszczane w „portfelu bitcoin do którego najczęściej uzyskuje się dostęp za pośrednictwem smartfona lub komputera.

Korzyści z Bitcoin

Teraz, gdy zobaczyliśmy krótki przegląd tego, czym jest bitcoin, możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób ta wiodąca kryptowaluta zapewnia potencjalne korzyści swoim użytkownikom.

1. Autonomia użytkownikaGłównym celem bitcoinów dla wielu użytkowników, a właściwie jednym z głównych założeń kryptowalut, bardziej ogólnie, jest autonomia. Waluty cyfrowe pozwalają użytkownikom na większą autonomię w zakresie własnych pieniędzy niż waluty fiducjarne, przynajmniej w teorii. Użytkownicy mogą kontrolować sposób wydawania pieniędzy bez kontaktowania się z organem pośredniczącym, takim jak bank lub rząd.

2. DyskrecjaZakupy Bitcoin są dyskretne. O ile użytkownik dobrowolnie nie opublikuje swoich transakcji Bitcoin, jego zakupy nigdy nie są powiązane z jego osobistą tożsamością, podobnie jak zakupy wyłącznie gotówkowe, i nie można ich łatwo prześledzić. W rzeczywistości anonimowy adres bitcoin, który jest generowany dla zakupów użytkowników, zmienia się przy każdej transakcji. Nie oznacza to, że transakcje bitcoin są naprawdę anonimowe lub całkowicie niemożliwe do wykrycia, ale są one znacznie trudniej powiązane z tożsamością osobistą niż niektóre tradycyjne formy płatności.

3. Koncentracja na sieci peer-to-peerSystem płatności bitcoin jest czysto peer-to-peer, co oznacza, że ​​użytkownicy mogą wysyłać i otrzymywać płatności do lub od kogokolwiek w sieci na całym świecie bez konieczności uzyskania zgody jakiegokolwiek zewnętrznego źródła lub organu.

4. Eliminacja opłat bankowychPodczas gdy na giełdach kryptowalut standardowo pobiera się tak zwane opłaty za „producenta i „takera, jak również sporadyczne opłaty za wpłaty i wypłaty, użytkownicy bitcoinów nie podlegają litanii tradycyjnych opłat bankowych związanych z walutami fiducjarnymi. Oznacza to między innymi brak konieczności prowadzenia rachunku lub minimalnych opłat za saldo, brak opłat za debet i zwrot opłat depozytowych.

5. Bardzo niskie opłaty transakcyjne za płatności międzynarodoweStandardowe przelewy i zakupy zagraniczne zwykle wiążą się z opłatami i kosztami wymiany. Ponieważ transakcje bitcoin nie mają instytucji pośredniczących ani zaangażowania rządu, koszty transakcji są bardzo niskie. Może to być dużą zaletą dla podróżujących. Dodatkowo każdy transfer w bitcoinach odbywa się bardzo szybko, eliminując niedogodności wynikające z typowych wymagań autoryzacyjnych i okresów oczekiwania.

6. Płatności mobilnePodobnie jak w przypadku wielu systemów płatności online, użytkownicy bitcoinów mogą płacić za swoje monety w dowolnym miejscu, w którym mają dostęp do Internetu. Oznacza to, że kupujący nigdy nie muszą podróżować do banku lub sklepu, aby kupić produkt. Jednak w przeciwieństwie do płatności online dokonywanych za pomocą rachunków bankowych lub kart kredytowych w Stanach Zjednoczonych, dane osobowe nie są konieczne do zakończenia transakcji.

7. DostępnośćPonieważ użytkownicy mogą wysyłać i odbierać bitcoiny tylko za pomocą smartfona lub komputera, bitcoin jest teoretycznie dostępny dla populacji użytkowników bez dostępu do tradycyjnych systemów bankowych, kart kredytowych i innych metod płatności.