Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane".

Stronę publiczną podczas spotkania reprezentował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, Marek Niechciał – prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Aleksandra Wiktorow – Rzecznik Finansowy i przedstawiciele Kancelarii Prezesa Porady Ministrów oraz Ministra Zasobów.

"Przedstawiciele Stowarzyszenia przedstawili postulaty. Podczas spotkania strona publiczna podkreśliła, że instytucje odpowiedzialne za pomoc odbiorcom rynku finansowego świadczą pomoc w toku swoich ustawowych umiejętności, a postulaty kierowane przez Stowarzyszenie muszą uwzględniać obowiązujący na terytorium polski porządek prawny" - napisano w komunikacie KNF.

Rzecznik Finansowy poinformował, że w 2018 r. otrzymał od obligatariuszy Getback SA ponad 300 próśb o poradę telefoniczną bądź e-mailową. Według wstępnych danych odebrał też mniej więcej 450 wniosków o podjęcie interwencji wobec podmiotów rynku finansowego (głównie banków jak i również domów maklerskich) pośredniczących tuż przy sprzedaży obligacji.

Wyjaśniono, że podstawową, prawnie dopuszczalną drogą dochodzenia roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych obligatariuszy, jest procedura cywilne przed sądami powszechnymi. Za zakupach grupowych etapie Rzecznik Pieniężny lub prezes UOKiK potrafią wspierać takie osoby tzw. istotnym poglądem w sprawie.

"Jednocześnie, odpowiadając dzięki postulaty kierowane do KNF, Przewodniczący KNF wskazał, hdy Urząd KNF na czasie przekazuje pozyskane informacje jak i również dokonane ustalenia, w poniższym pliki z postępowań przeprowadzonych poprzez Komisję Nadzoru Finansowego podmiotom do tego uprawnionym. Podkreślił, że Urząd nie dzierży możliwości ujawnienia przedstawicielom Stowarzyszenia informacji i dokumentów pozyskanych oraz sporządzonych w czasie prowadzonych czynności nadzorczych ze względu na obowiązek czynu ustawowej tajemnicy zawodowej"

- napisano.

KNF: wsztstkie informacje zweryfikowane

Z komunikatu powstaje, że KNF pozostaje w bieżącym kontakcie ze wszelkimi organami państwa, które są zaangażowane w wyjaśnienie sprawy sprzedaży obligacji GetBack SA, an instytucje ów korzystają z wyników robocie Urzędu w zakresie swej właściwości. Podkreślił, że Urząd KNF aktywnie wspiera operacji prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w stolicy polski kierując m. in. liczne uzupełnienia do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Przewodniczący KNF zapewnił członków Stowarzyszenia, że każde informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji wyemitowanych przez spółkę GetBack SA, które zostały opisane we wnioskach, skargach i pismach skierowanych do Urzędu przy okresie od kwietnia do końca września 2018 r., zostały zweryfikowane w prowadzonych czynnościach nadzorczych.

"Komisja zrealizowała również czynności nadzorcze w stosunku do budynków maklerskich zaangażowanych w przebieg oferowania obligacji spółki GetBack SA, o czym opinia publiczna była niezwłocznie informowana w zakresie, na ujawnienie którego dopuszczają przepisy ustaw dotyczących rynku finansowego"

- przekazała KNF.

Jak wskazano, przewodniczący KNF podkreślił przy tym, że urząd KNF w przypadkach dokładnie określonych w przepisach ma możliwość podejmować działania w stosunku do podmiotów nadzorowanych. "Takie działania Urząd KNF podjął i jeżeli będą zachodziły przesłanki będzie nadal podejmował" - zapewniono.

Sześć postępowań ws. GetBack

W komunikacie wyjaśniono, że prezes UOKiK poinformował o etapach sześciu prowadzonych obecnie postępowań w sprawie oferowania i sprzedaży obligacji GetBack, szczególnie przeciw Idea Bank w sprawie naruszenia zbiorowych interesów oraz przeciwko Polskiemu Domowi Maklerskiemu w sprawie uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

"Wskazał również, że w przypadku stwierdzenia przez UOKiK naruszeń praw konsumentów, prawomocne postanowienia będą realnym wsparciem gwoli poszkodowanych, stanowiąc prejudykat. Innymi słowy, że poszkodowali będą mogli powołać się na owe rozstrzygnięcia, gdy zdecydują się dochodzić swoich roszczeń dotyczących nabyciem obligacji GetBack SA" - czytamy.

Aferę GetBack Business Insider Polska opisywał od samego zaczątku.

Popularny

50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach
50 cent - dom rapera sprzedany po 12 latach

Raper 50 cent, na temat którym w ostatnich latach głośno było głównie wraz ze względu na jego bankructwo, wreszcie sprzedał swoją posiadłość w Farmington w dzieje Connecticut. Dom był wystawiony…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory
500 zł na dziecko przy drugim kwartale, ale mogą pojawić się zatory

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW  Surowce
1, 2 tys. górników z kopalni Krupiński trafi do odwiedzenia innych kopalń JSW Surowce

Do ukończenia tygodnia ponad 1, dwa tysiąca pracowników kopalni Krupiński w Suszcu rozpocznie fuchę w innych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Po sobotę przeznaczona do likwidacji kopalnia trafi do Spółki Restrukturyzacji…...