Griffin Premium RE - czy warto kupić akcje?

Do 27 marca trwają zapisy w transzy inwestorów poszczególnych na akcje Griffin Premium RE. Zarejestrowana w Holandii spółka typu REIT wabi obietnicą zysku z najmu nieruchomości komercyjnych. I tracić by się mogło, że trafiła z ofertą w samo sedno, bo ta forma inwestowania niezmiennie od czasu lat może pochwalić się wśród Młodych polaków największą popularnością. Z drugiej jednak strony, już 1 REIT szukał szczęścia w GPW, ale niestety poniósł fiasko. Jak będzie tymże razem?

Nieruchomości elektryzują Polaków

Według danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami aż 51 proc. Polaków wybiera nieruchomości jako formę inwestycji kapitału. Powód? Bo utożsamiane są z bezpieczeństwem jak i również względnie przewidywalnym źródłem przychodów. Nie wszystkich jednak dziać na zakup mieszkania u dołu wynajem, a tym chętniej biurowca lub galerii handlowej.

Dla takich osób powstały REIT-y (ang. Real Estate Investement Trust), czyli spółki akcyjne, które pozwalają inwestować przy duży, stabilny i odporny na dekoniunkturę rynek nieruchomości komercyjnych, nie tylko instytucjom, ale również inwestorom indywidualnym.

Na świecie tego typu struktury działają od lat 60. XX w. Są jednym z najlepszych aktywów wśród funduszy emerytalnych i osób prywatnych, chcących bezpiecznie i długoterminowo pomnażać swój majątek.

Inwestorzy, którzy kupią akcje takowego REIT-a, mogą liczyć w regularne wypłaty w istot dywidend zarobku pozyskanego z czynszów. I tym właśnie zajmuje się Griffin Premium. Spółka ma w portfelu łącznie dziewięć budynków, a wśród nich: środek biurowe Green Horizon po Łodzi, Halę Koszyki w Warszawie oraz galerie handlowe Renoma we Wrocławiu i Supersam w Katowicach. Łącznie wynajętych jest 90 proc. powierzchni w obiektach usługowo-handlowych, które generują rocznie mniej więcej 34 mln euro profitu operacyjnego netto.

Griffin Premium RE deklaruje należności w wysokości około 65 proc. wyniku z działalności operacyjnej pomniejszonego o koszta finansowania bankowego. Reszta zysku ma być przeznaczana w kolejne inwestycje w nieruchomości pod wynajem.

Biorąc pod uwagę prognozy dzięki ten rok i wartość maksymalną, spółka szacuje, iż roczna stopa dywidendy wyniesie około 6, 5 proc. Premia ma okazać się również indeksowana o inflację.

Griffin Premium celuje w 120 mln zł

Oferta publiczna Griffin Premium obejmie do 22, 2 mln papierów nowej emisji oraz 59, 1 mln działaniu sprzedawanych przez podmioty podrzędne funduszu Oaktree. Cena maksymalna została ustalona na sześć, 5 zł. Oznacza to, spółka liczy w pozyskanie z nowej emisji 144 mln zł, a gotówkę chce wydać dzięki dalszą rozbudowę portfela posiadłości. Firma zaangażowała się w cztery nowe koncepty - podpisała już przedwstępną umowy kupna m. in. biurowca West Link we Wrocławiu, budowanego przez Echo Investment.

Zapisy dzięki akcje Griffin Premium po transzy inwestorów indywidualnych zakończą 27 marca. Zarezerwowano dla nich 20 proc. walorów. Budowa księgi popytu potrwa do 28 marca, a dzień później zapoznamy ostateczna cenę sprzedaży działaniu. Debiut na GPW wykładany jest na 13 kwietnia.

Czy warto zakupić akcje?

Griffin Premium odrzucić jest pionierem. Szlaki na GPW przetarł Reino Prowizja, spółka, która również przedstawiała się jako pierwszy polski REIT i próbowała zadebiutować na warszawskim parkiecie we wrześniu ubiegłego roku. Celowała wyżej, bo od akcjonariuszy chciała pozyskać 300 mln zł, a kusiła stopą dywidendy rzędu 5 proc. rocznie. Niestety do giełdowego debiutu nie doszło, bowiem nie było zbyt mnóstwo chętnych na akcje spółki.

Czy Griffin podzieli ten los? Bartosz Turek, analityk Open Finance zwraca uwagę, że REIT-y to ciekawe rozwiązania dla ludzi, które chcą zaangażować się na rynku nieruchomości, ale nie zaakceptować mają wystarczających środków na budowę biurowca czy kupno mieszkania na wynajem. Ekspert przypomina jednak, że Polacy mieli już złe doświadczenia z funduszami inwestycyjnymi, które u szczytu poprzedniej hossy lokowały kapitał w branży nieruchomości.

- Owe złe doświadczenia mogą utrudnić ofertę publiczną Griffinowi. Nie byłbym też sobą, o ile do tej beczki miodu nie dodał choć łyżki dziegciu. Trzeba bowiem pamiętać, że na rynkach, dzięki których działa Griffin Gold koniunktura nie jest optymalna. Poziom niewynajęcia obiektów biurowych jest dwucyfrowy, spadają zapłaty czynszów i rentowności. Najzwyczajniej w świecie mamy bardzo wysoką podaż, która wciąż prężnie rośnie, co powoduje, że najemcy mogą ugrać więcej podczas negocjacji z właścicielami obiektów – zaznacza Bartosz Turek. I dodaje:

W dodatku trzeba mieć przytomność ryzyka wynikającego z pułapu stóp procentowych. Ostatnie lata to okres taniego pieniądza - zarówno w Polsce jak i na świecie. Taki stan sprzyja wzrostom wycen na rynku nieruchomości, czyli spadkom rentowności katalogów wynajmu.

Amerykański Fed powoli podwyższa jednak mieszaniny, a już za kilka czy kilkanaście miesięcy dzięki podobny krok może zadecydować się polska Rada Strategii Pieniężnej. To znaleźć o odcieniu ujemnym wpływ na wyceny posiadłości przynoszących dochód.

Ekspert przypomina, że REIT-y notowane na giełdzie będą także podlegały giełdowej koniunkturze. Jeśli więc na rynek przywędruje przecena, nie ominie kobieta wycen REIT-ów niezależnie od tego, jak stabilne będą ich wartości. Trzeba mieć też świadomość, że REIT-y zbierają finanse od inwestorów, ale również zaciągają kredyty.

- Dzięki temu stać gryzie na zakup większego portfela magazynów, lokalów usługowych, biurowców, akademików czy innych posiadłości przynoszących dochód. Plusem wydaje się większa dywersyfikacja, ale wydatkiem odsetki. Jeśli kredyt jest odpowiednio tani, udziałowcy REIT-u zyskują na zainwestowaniu pożyczonego kapitału. Niestety działa to i w drugą stronę internetową, bo dźwignia finansowa ma możliwość nie tylko zwielokrotnić profity, ale też straty – mówi Bartosz Turek.

Warto też pamiętać, hdy również w propozycjach wicepremiera Mateusza Morawieckiego, dotyczących reformy emerytalnej, pojawiły się plany rozwoju nowych produktów oszczędnościowych w postaci m. in. polskich REIT-ów. Obecnie trwają w rządzie prace ponad ustawą.

- Co do zasady mówi się, że dwie firmy funkcjonujące na tym samym branży są inaczej wyceniane, jeśli jedna z nich wydaje się "państwowa". Niewykluczone więc, że Griffin i rządowe REIT-y będą porównywane. Niestety spółki o państwowym rodowodzie istnieją wyceniane bardziej zachowawczo. Z drugiej strony trzeba nie zapominać, że póki nie zrealizowany zostanie prawo regulujące REIT-y w Polsce, w wycenie przedsiębiorstwa będą uwzględniane nadzieje co do efektów procesu legislacyjnego. Dopiero gdy politycy podejmą odpowiednie decyzje, okaże się, czy akcjonariusze na tym stracą, czy zyskają – mówi Bartosz Turek.

Tagi: Nieruchomości giełda GPW Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

francja: zmiany w podatkach, duże zatrudnienie. Rząd konsultuje projekty prezydenta  Informacje
Francja: zmiany w podatkach, duże zatrudnienie. Rząd konsultuje projekty prezydenta Informacje

Ten rząd obniży podatek dochodowy o miliard euro Coiffeurgate, czyli afera nad Sekwaną. Francuzi kpią z prezydenckiego fryzjera Francuzi nie chcą pracować przez dłuższy czas. Prezydent uparcie zapowiada reformy…...

forum w Davos 2019: Premier: jesteśmy coraz bardziej innowacyjni  Ze świata
Forum w Davos 2019: Premier: jesteśmy coraz bardziej innowacyjni Ze świata

Wiceprezydent Chin w Davos: utrzymamy zrównoważony wzrost gospodarczy Zmiany klimatu nieważne. Rekordowy ruch samolotów nad Davos Jutro szczyt w Davos. Długa lista nieobecnych Problemy w kraju pokrzyżowały plany Trumpa. Odwołał…...

fundusz Mieszkań na Wynajem. Więcej niż jeden tysiące chętnych osób  Nieruchomości
Fundusz Mieszkań na Wynajem. Więcej niż jeden tysiące chętnych osób Nieruchomości

Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią Mieszkanie plus odrzucić na własność? "Pewne materie budzą obawy" Potężne połacie ziemi na Mieszkanie Oraz. Od rządowej agencji PiS postawi na nowe domu. Dwa kierunki…...

«Frankowicze» ślą wnioski do Prokuratury Generalnej. Przeciwko bankom
«Frankowicze» ślą wnioski do Prokuratury Generalnej. Przeciwko bankom

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie…...