Altus TFI kupuje BPH TFI

Altus TFI, które słynie z tego, że nie lubi płacić, za 20 mln zł kupiło właśnie aktywa warte prawie 2, 6 mld zł. Tyle bowiem pieniędzy wreszcie lutego ulokowane było w portfelach funduszy BPH TFI, czyli spółki, która to jest przedmiotem transakcji. Stwierdzić tanio, to nic odrzucić powiedzieć. Ale cena już tak nie dziwi, gdy pod uwagę weźmiemy otoczenie naokoło przejmowanego towarzystwa: śledztwo w prokuraturze i kolejną groźbę procesów sądowych.

BPH TFI ma bowiem trupa w szafie, a jest nim fundusz nieruchomości. Przy sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy w Business Insider na temat jego klientach, którzy stracili prawie całość zainwestowanego kapitału. Sięgnęli więc po uzbrojenie dużego kalibru. Złożyli zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i poinformowali o sprawie również ministra sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobro.

Klienci pójdą do odwiedzenia sądu

Z naszych informacji wypływa, że prokuratura nie tylko śledztwo wszczęła, ale wydaje się na zaawansowanym jego kroku. I istnieje prawdopodobieństwo pobudowania zarzutów. Tymczasem w tle czai się też pozew zbiorowy. Część klientów odrzucić zgodziła się bowiem na warunki ugody przedstawione we wrześniu ubiegłego roku poprzez GE, które zaproponowało skup certyfikatów po 60, 92 zł. Oznacza to, że z zainwestowanych przed dekadą pieniędzy można było uzyskać około 60 proc. Wówczas jeden certyfikat sprzedawany był bowiem po stu zł (minus koszty transakcyjne).

Z naszych informacji wynika jednak, że w wezwanie odpowiedziało około 80 proc. klientów funduszu posiadłości. I wciąż pozostaje 20 proc. posiadaczy certyfikatów, których roszczenia wynoszą razem ponad 25 mln zł.

- Reprezentujemy przeszło 250 klientów, których łączna wartość odszkodowań wynosi przeszło 25 mln zł. Wezwaliśmy bank BPH oraz BPH TFI do zapłaty odszkodowania w tej wysokości jak i również szykujemy się do złożenia pozwu. Jeżeli to wezwanie do zapłaty nie zostanie spełnione, to w najszybszym możliwym terminie składamy pozew – zapowiada Łukasz Zalewski, radca prawny i partner w Kancelarii Matczuk Wieczorek i Wspólnicy, obsługującej kontrahentów funduszu BPH Nieruchomości.

Prokuratura prowadzi śledztwo

Podstawą roszczeń jest odszkodowanie z tytułu nienależytego zarządzania funduszem. Jak i również również tego dotyczy badanie, jakie w sprawie BPH TFI prowadzi prokuratura. W zawiadomieniu klientów podnoszone były też kwestie nieetycznej handlu funduszu, nieodpowiedniego sposobu weryfikacji, konfliktu interesów, czy w końcu poczynań w tej sprawie Komisji Nadzoru Finansowego.

Klienci skarżyli się, że przez lata KNF ignorowała ich problem. W tej chwili jest szansa, że wokół tematu funduszu BPH TFI, podobnie jak wokół polisolokat, zgromadzi się kapitał polityczny. Tym bardziej, że spośród naszych informacji wynika, że KPRM objęła szczególnym dozorem tę sprawę i nakazała sporządzenie i przedstawienie dzięki ten temat raportu. Nie jest bowiem tajemnicą, że byłe kierownictwo KNF jest na cenzurowanym, a politycy PiS niejednokrotnie krytykowali działalność regulatora rynku.

Z własnych informacji wynika, że klienci otrzymali status osób pokrzywdzonych i trwa ich przesłuchanie w prokuraturze.

Likwidacja funduszu teoretycznie w czerwcu

Tymczasem zgodnie z zapowiedziami BPH TFI, likwidacja funduszu, a więc sprzedaż nieruchomości portfelowych ma się zakończyć najpóźniej ostatniego dnia czerwca. Wówczas oficjalnie będzie wiadomo, jak dużo wynoszą realne straty klientów. I będzie to także moment, kiedy uczestnicy są mogli oficjalnie pójść z pozwem do sądu.

BPH TFI przyszykowało sobie jednak wymówkę. Na witrynie internetowej przeczytać można, hdy choć w dniu 25 stycznia 2017 roku kasa zapomogowa podpisał warunkową umowę przedwstępną sprzedaży wszystkich aktywów, wówczas:

Negatywnie na prędkość likwidacji wpłynąć może wprowadzenie nowelizacji w ustawie na temat podatku dochodowym od ludzi prawnych, w wyniku której to od 2017 r. kasa zapomogowa stał się podatnikiem datku CIT. Może to się wiązać ze wzrostem obciążeń podatkowych, koniecznością ponownego przedłużenia działalności funduszu w zamysle rozliczenia zobowiązań podatkowych.

Kto poniesie odpowiedzialność?

BPH TFI na sprzedaż wystawione jest co najmniej od momentu 2012 roku. Najpierw na spółkę połasił się Investor Holding, który oferował zbytnio nią 170, 3 mln zł. Na transakcję zgodny nie wyraziła jednakże Komisja Nadzoru Finansowego. Tymczasem Altus na BPH TFI poluje już od jakie możliwości najmniej trzech lat. Skądinąd po to firma kierowana przez Piotra Osieckiego przeprowadziła w 2014 roku ofertę publiczną. W drodze IPO pozyskała 175 mln zł, które miała przeznaczyć oczywiście na zakup BPH TFI.

Do transakcji jednak nie doszło, bo dzięki ostatniej prostej krok wstecz zrobił właściciel, czyli GE, które odstąpiło od zbytu towarzystwa. Kością niezgody była cena. Dlatego Altus, według zapisami prospektowymi przeprowadził skup akcji własnych, by a mianowicie tak jak obiecywał a mianowicie oddać inwestorom pieniądze powierzone na akwizycje. Szczęśliwie dla spółki niewielu graczy dzięki wezwanie odpowiedziało. Szczęśliwie, ponieważ w połowie ubiegłego roku Altus znów usiadł do odwiedzenia stołu z GE. Jak i również jak widać obie przedsiębiorstwa w końcu się dogadały.

Ta transakcja działa jednak na niekorzyść klientów, jacy obawiają się, że po przeprowadzeniu sprzedaży zostaną z perspektywą długoletnich procesów, po wskazane jest nawet w przypadku zasądzenia prawa nie będzie go od kogo egzekwować. Altus być może bowiem "wyjąć" cenne aktywa z BPH TFI, a potem od odpowiedzialności umyć ręce.

Potwierdzeniem tej tezy jest przyjęta konstrukcja transakcji. Nabywcą akcji odrzucić jest bowiem Altus TFI lecz, spółka celowa powołana właśnie dla uczestniczenia po akwizycji BPH TFI. To jest tym chętniej zastanawiające, iż przy wcześniejszej transakcji przejęcia SKOK TFI podmiotem przejmującym był bezpośrednio Altus TFI.

Czemu tym wraz firma posłużyła się spółką celową? W ten środek ogranicza ryzyko do ilości, jaką wyłożyła na kupno BPH TFI od GE, a więc do 20 mln zł. Potem Altus TFI może "przetransferować" do odwiedzenia siebie zakupione aktywa, natomiast BPH TFI pozostawić z niczym. Wówczas nawet wygrana w sądzie na niewiele się zda, ponieważ nie będzie od kogo wyegzekwować wypłaty roszczeń.

KNF i UOKiK ma możliwość wyciągnąć pomocną dłoń

Cała nadzieja klientów w KNF i UOKiK. Instytucje te muszą bowiem wyrazić zgodę na przejęcie BPH TFI za pośrednictwem Altusa. Szacunkowe dane finansowe na koniec 2016 r. BPH TFI wskazują wartość kapitałów własnych w poziomie około 37, trzy mln zł, a wartość zobowiązań na poziomie blisko 10, 9 mln złotych. Przychody towarzystwa sięgnęły około 58, 4 mln złotych, a wyniku finansowego był ujemny i wyniósł dwudziestu siedmiu, 2 mln zł.

Tagi: BPH fundusze środki pieniężne inwestycyjne prokuratura Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...