Clinton i Trump - oddziaływanie wyborów USA na giełdy

Rynek finansowy wydaje się być bardzo wrażliwy na zdarzenia o dużym znaczeniu politycznym. Wybory prezydenckie w AMERYCE to najważniejszy punkt tego roku i inwestorzy spośród całego świata szacują już możliwe ryzyko.

Na rynkach kapitałowych wydarzenia takie jakim sposobem referendum co do Brexitu, zawirowania polityczne, konflikty zbrojne lub też wybory w poszczególnych krajach wpływają znacząco na rynki finansowe. Na giełdzie w USA, strach o wynik wyborów już się zaczął.

Pierwsza zapowiedľ zaniepokojenia to długa partia spadkowa nan amerykańskim parkiecie. Indeksy spadały osiem sesji z rzędu, an amerykański S&P500 zatrzymał się na 200-sesyjnej średniej kroczącej. Inwestorzy odzwyczaili się od takich spadków podczas kilkuletniej hossy napędzanej przez niskie stopy procentowe i politykę Rezerwy Federalnej. Ostatnim wspólnie taka seria spadków pojawiła się w 2008 roku.

Z kolei Rejestr VIX, nazywany potocznie „indeksem strachu” ostatnio był naprawdę wysoko przed głosowaniem ws. Brexitu. Indeks strachu mierzy zmienność na S&P500, czyli największym indeksie nowojorskiej giełdy. Gdyby trzymać się porównania z czerwcowym referendum, to amerykańskie wybory mają możliwość mieć dla inwestorów wielokrotnie większą siłę rażenia.

Niebezpieczna nieprzewidywalność

Największym wrogiem udziałowców jest niepewność. Widać wówczas doskonale, gdy duży kapitał odpływa z rynku podczas, gdy w danym państwa dokonują się istotne metamorfozy polityczne. Inwestorzy są wówczas powściągliwi i omijają rynki akcyjne. Zarówno Donald Trump, jak i również Hillary Clinton wówczas dla rynków duża niewiadoma, jednak jednej z możliwości inwestorzy boją się więcej.

Donald Trump swoimi obietnicami może wprowadzić duże zamieszanie w gospodarce USA oraz polityce międzynarodowej. Wówczas kandydat, który nie jest zawodowym politykiem, co samo w sobie budzi trwogi.

Z kolei Hillary Clinton nie jest dla inwestorów żadną gwarancją utrzymania hossy. Jej obietnica opodatkowania handlu wysokiej częstotliwości (tzw. HFT), wprowadzenie wyższego podatku od zysków kapitałowych oraz nałożenie dodatkowych należności na banki nie jest na rękę inwestorom.

Trzęsienie ziemi warto przeczekać

Najlepszym rozwiązaniem, w szczególności dla początkujących inwestorów, jest omijanie rynków kapitałowych, dopóki sytuacja na rynku się nie zaakceptować ustabilizuje. Możemy spodziewać się dużej zmienności dzięki głównych indeksach w NA JUKATAN, co przełoży się w parkiety europejskie.

Zawirowania w USA to także możliwa duża zmienność w parach związanych z dolarem. Największym barometrem dla wyborów w USA była dwójka walutowa dolara z meksykańskim peso, która gwałtownie reagowała na debaty pomiędzy kandydatami lub nowe sondaże. Asortyment Donalda Trumpa to możliwe zagrożenie dla gospodarki Meksyku.

Istotnym instrumentem będzie też złoto, które wydaje się być uważane za tzw. pewną przystań. Część analityków prognozuje wzrosty cen złota, jeżeli wybory wygra Donald Trump. Analogicznie, wygrana Hillary Clinton może osłabić złoto i być okazją do odwiedzenia realizacji zysków dla tych, którzy zarabiali na tym instrumencie w ostatnim miesiącu.

Największą zagadką zostaje reakcja polskiego rynku. Nadal kilka lat temu duża liczba analityków jednogłośnie powiedziałaby, iż polska giełda pójdzie dokładnie w tę stronę, jakie możliwości amerykańskie i europejskie indeksy, zaraz po ogłoszeniu rezultatów wyborów. Jednak polski parkiet przez ostatnie lata zerwał wszelkie korelacje i sporo większy wpływ na notowania mają wewnętrzne problemy rynkowe oraz ryzyko polityczne.

Najbliższe dni mogą stanowić prawdziwym trzęsieniem ziemi dla inwestorów, an ochrona oszczędności wydaje się w tego rodzaju momentach dużo ważniejsza aniżeli chęć zysku na spekulacjach związanych z wyborczymi efektami.

Tagi: USA Hillary Clinton Donald Trump decyzje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa
60 lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest prezydencka ustawa

Emerytura w wieku 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn a mianowicie to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział obecnie złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej kwestii. Prezydent wyraził…...

afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji
Afera GetBack. KNF o sprzedaży obligacji

KNF przedstawiła komunikat po piątkowym zebraniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Komisja gwarantuje, że informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach "zostały zweryfikowane". Stronę publiczną podczas spotkania…...

adam Glapiński nowym szefem NBP
Adam Glapiński nowym szefem NBP

Adam Glapiński został w piątek wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Następca prof. Marka Belki jest profesorem ekonomii, dwukrotnie obejmował stanowisko ministra. Politycznie od mnóstwo lat związany był z braćmi Kaczyńskimi. Był również…...

afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»
Afera w SKOK-ach? «Znowu mamy temat zastępczy w okresie wyborów»

Przetasowania na rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany po kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być bardziej kosztowne. Sprawdzamy, jeżeli wzrosną…...