Clinton i Trump - oddziaływanie wyborów USA na giełdy

Rynek finansowy wydaje się być bardzo wrażliwy na zdarzenia o dużym znaczeniu politycznym. Wybory prezydenckie w AMERYCE to najważniejszy punkt tego roku i inwestorzy spośród całego świata szacują już możliwe ryzyko.

Na rynkach kapitałowych wydarzenia takie jakim sposobem referendum co do Brexitu, zawirowania polityczne, konflikty zbrojne lub też wybory w poszczególnych krajach wpływają znacząco na rynki finansowe. Na giełdzie w USA, strach o wynik wyborów już się zaczął.

Pierwsza zapowiedľ zaniepokojenia to długa partia spadkowa nan amerykańskim parkiecie. Indeksy spadały osiem sesji z rzędu, an amerykański S&P500 zatrzymał się na 200-sesyjnej średniej kroczącej. Inwestorzy odzwyczaili się od takich spadków podczas kilkuletniej hossy napędzanej przez niskie stopy procentowe i politykę Rezerwy Federalnej. Ostatnim wspólnie taka seria spadków pojawiła się w 2008 roku.

Z kolei Rejestr VIX, nazywany potocznie „indeksem strachu” ostatnio był naprawdę wysoko przed głosowaniem ws. Brexitu. Indeks strachu mierzy zmienność na S&P500, czyli największym indeksie nowojorskiej giełdy. Gdyby trzymać się porównania z czerwcowym referendum, to amerykańskie wybory mają możliwość mieć dla inwestorów wielokrotnie większą siłę rażenia.

Niebezpieczna nieprzewidywalność

Największym wrogiem udziałowców jest niepewność. Widać wówczas doskonale, gdy duży kapitał odpływa z rynku podczas, gdy w danym państwa dokonują się istotne metamorfozy polityczne. Inwestorzy są wówczas powściągliwi i omijają rynki akcyjne. Zarówno Donald Trump, jak i również Hillary Clinton wówczas dla rynków duża niewiadoma, jednak jednej z możliwości inwestorzy boją się więcej.

Donald Trump swoimi obietnicami może wprowadzić duże zamieszanie w gospodarce USA oraz polityce międzynarodowej. Wówczas kandydat, który nie jest zawodowym politykiem, co samo w sobie budzi trwogi.

Z kolei Hillary Clinton nie jest dla inwestorów żadną gwarancją utrzymania hossy. Jej obietnica opodatkowania handlu wysokiej częstotliwości (tzw. HFT), wprowadzenie wyższego podatku od zysków kapitałowych oraz nałożenie dodatkowych należności na banki nie jest na rękę inwestorom.

Trzęsienie ziemi warto przeczekać

Najlepszym rozwiązaniem, w szczególności dla początkujących inwestorów, jest omijanie rynków kapitałowych, dopóki sytuacja na rynku się nie zaakceptować ustabilizuje. Możemy spodziewać się dużej zmienności dzięki głównych indeksach w NA JUKATAN, co przełoży się w parkiety europejskie.

Zawirowania w USA to także możliwa duża zmienność w parach związanych z dolarem. Największym barometrem dla wyborów w USA była dwójka walutowa dolara z meksykańskim peso, która gwałtownie reagowała na debaty pomiędzy kandydatami lub nowe sondaże. Asortyment Donalda Trumpa to możliwe zagrożenie dla gospodarki Meksyku.

Istotnym instrumentem będzie też złoto, które wydaje się być uważane za tzw. pewną przystań. Część analityków prognozuje wzrosty cen złota, jeżeli wybory wygra Donald Trump. Analogicznie, wygrana Hillary Clinton może osłabić złoto i być okazją do odwiedzenia realizacji zysków dla tych, którzy zarabiali na tym instrumencie w ostatnim miesiącu.

Największą zagadką zostaje reakcja polskiego rynku. Nadal kilka lat temu duża liczba analityków jednogłośnie powiedziałaby, iż polska giełda pójdzie dokładnie w tę stronę, jakie możliwości amerykańskie i europejskie indeksy, zaraz po ogłoszeniu rezultatów wyborów. Jednak polski parkiet przez ostatnie lata zerwał wszelkie korelacje i sporo większy wpływ na notowania mają wewnętrzne problemy rynkowe oraz ryzyko polityczne.

Najbliższe dni mogą stanowić prawdziwym trzęsieniem ziemi dla inwestorów, an ochrona oszczędności wydaje się w tego rodzaju momentach dużo ważniejsza aniżeli chęć zysku na spekulacjach związanych z wyborczymi efektami.

Tagi: USA Hillary Clinton Donald Trump decyzje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

będzie trudniej o kredyt dzięki mieszkanie - wyliczenia Expandera  Pieniądze
Będzie trudniej o kredyt dzięki mieszkanie - wyliczenia Expandera Pieniądze

Kredyty hipoteczne są obecnie rekordowo tanie i dość prosto dostępne. Już w przyszłym roku może to się jednak zmienić. Część krajów - przykładowo Czechy - zaczęła już podnosić stopy procentowe. Kiedy Rada…...

budżet USA - Izba Reprezentantów przyjęła ustawę
Budżet USA - Izba Reprezentantów przyjęła ustawę

Izba Reprezentantów Kongresu AMERYCE przyjęła ustawę budżetową. Prognozuje ona wyasygnowanie w roku finansowym 2018 łącznie jednej, 3 bln dol. Zbytnio przyjęciem kompromisowego projektu ustawy głosowało 256 ustawodawców. Przeciwnych było 167.…...

budowa Nord Stream 2  poparcie Rosji i Austrii
Budowa Nord Stream 2 poparcie Rosji i Austrii

Gazociąg Nord Stream 2 ma poparcie Rosji i Austrii. Prezydent Władimir Putin mówi, że wówczas projekt niepolityczny i komercyjny. Kanclerz Sebastian Kurz dodaje, że Wiedeń popiera projekt. Kanclerz Austrii przebywa…...

były CEO Ubera, zatrudnił kompanię doradczą ds. wizerunku
Były CEO Ubera, zatrudnił kompanię doradczą ds. wizerunku

Niedawno Uber przeszedł kilka wstrząsów wizerunkowych, w niniejszym związanych z molestowaniem seksualnym oraz postawą ex-CEO spółki - Travisa Kalanicka. Ostatecznie musiał on odejść ze stanowiska i od tamtej pory nie istnieje perfekcyjnej…...