Górnictwo 4. 0. Wywiad z Grupą FAMUR

Coraz więcej mówi się o sztucznej inteligencji i innowacjach, również w Polsce. Jest natomiast na terytorium polski branża, która definiowana jest jako archaiczna, lecz jest silną nogą gospodarki - chodzi o górnictwo. O "inteligentnej kopalni" gadał wielokrotnie nie tylko minister energii Krzysztof Tchórzewski, jednak również premier Mateusz Morawiecki.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wytwórczość maszyn górniczych, jest 1 ze znaków eksportowych krajowej myśli technologicznej, która poza samą mechaniką, naszpikowana wydaje się nową technologią. Grupa Famur, największy w Polsce fabrykant tego rodzaju maszyn, dostarcza już swoje produkty m. in. do Chin, a w planach ma również podbój Stanów Zjednoczonych.

Paweł Bednarz, Business Insider Nasz kraj: Czy górnictwo zmierza po stronę pełnej informatyzacji jak i również jak będzie wyglądać inteligentna kopalnia?

Dawid Gruszczyk, wiceprezes zarządu Famur SA: Od czasu kilku lat mówi się coraz częściej powiada się o innowacjach i jako kluczowe wymienia się takie aspekty nowych wyjść jak automatyzacja, informatyzacja lub autonomizacja. Takie podejście widoczne jest również w branży wydobywczej zarówno po stronie warsztatów górniczych, które coraz intensywniej modernizują się i unowocześniają park maszynowy, jak i producentów maszyn i urządzeń poszerzających swoje portfolio o oryginalne rozwiązania i technologie. Staranie do pełnej informatyzacji jak i również stworzenia inteligentnej kopalni nie jest jedynie wynikową świeckiego trendu. To także efekt wyzwań, z jakimi borykają się kopalnie. Pozyskanie zaznajomionych pracowników oraz poprawa względów pracy i bezpieczeństwa to najważniejsze z nich. Coraz głębiej prowadzone wydobycie przy trudnym górotworze, a wraz z takim mamy do czynienia w Polsce, powoduje konieczność zmagania się między innymi z wysoką temperaturą czy wilgotnością. Takie warunki mogą wręcz uniemożliwić prowadzenie wydobycia materiału. Minimalizowanie, a wręcz wycofywanie ludzi z rejonów ryzykownych jest istotne dla kopalń, ponieważ ograniczają w ów sposób ryzyko potencjalnych kolizji. Trudno jednak sobie wyobrazić, że w kopalniach zupełnie nie będzie ludzi, w szczególności przy technice, którą mamy dzisiaj. Musimy również stanowić gotowi na sytuacje spadającej dostępności wysokokwalifikowanych pracowników obok jednoczesnym wzroście kosztów katalogów pozyskania, gdyż wówczas kopalniom będzie się opłacało automatyzować kolejne procesy produkcji ze względu na konieczność ciągłego wzrostu wydajności natomiast ludzi kierować do odwiedzenia zarządzania, kontrolowania i monitorowania procesu.

Czyli przychodzi górnik 2. 0?

Powiedziałbym, że nawet 4. 0. Dzięki automatyzacji pracownik do tego czasu pracujący bezpośrednio w powierzchni płaskiej będzie mógł stać się wysoko wykwalifikowanym specjalistą sterującym kompleksem ścianowym z stanowiska, w którym nie zagraża mu niebezpieczeństwo. Mając to w uwadze, cały czas rozwijamy i unowocześniamy portfolio wyrobów o Predictive Maintenance (i EAM), One Control Room czy Inteligentną Kopalnię. Naszym priorytetem jest pełna automatyzacja kompleksu ścianowego, po to, aby zminimalizować, albo wyraźnie wyeliminować bezpośrednią pracę człowieka w ścianach wydobywczych.

Chcemy również zapewnić dogodniejszy komfort pracy. Kompleks MIKRUS, który dostarczymy w tymże roku do Chin, ma być przykładem takiego właśnie działania. Górnik będzie w tamtym miejscu pracował jako operator parku, w odpowiednio przystosowanym kontenerze. Dzięki temu będzie miał szansę elastycznie sterować pracą obiektu z bezpiecznego środowiska. Dochodzi do tego jeszcze kwestia skuteczności sprzętu górniczego. Monitorując i kontrolując pracę maszyn, zechcemy dostarczać dane dotyczące skuteczności, stanów awaryjnych i krytycznych. Jest to cenne dla własnych klientów, gdyż są w stanie sprawdzić, czy machiny pracują efektywnie oraz użyć właściwie ich dostępność.

Ważna jest również optymalizacja kosztów poprzez eliminowanie awarii. W górnictwie największym wydatkiem nie jest wymiana poszczególnych elementów, ale przerwa w wydobyciu, która powoduje sporo większe straty niż osobiście awaria podzespołu w maszynie. Przykładem takich działań wydaje się projekt, w którym wspólnie z PGG pracujemy nad zwiększeniem dostępności naszych rozwikłań właśnie poprzez wykorzystanie monitoringu i kontroli zdalnej robocie maszyn.

Rozwój portfolio to jedno, ale w świeżej strategii Famur stawia w eksport. Na których rynkach już działacie, a które są na celowniku?

Eksport jest ważnym elementem naszego rozwoju już od mnóstwo lat i będzie zanim nadal, zgodnie z ogłoszoną we wrześniu 2018 roku kalendarzowego strategią rozwoju Famur w lata 2019 – 2023. Korzystając ze sprzyjającej sprawy rynkowej, staramy się wzmacniać naszą pozycję zarówno dzięki rynkach, gdzie Famur już dziś jest dobrze postrzegany m. in. Rosji, Kazachstanie czy Turcji, ale walczyć również o nowe, których dowodem może być choć niedawno zakomunikowany kontrakt na rynku chińskim. Zamierzamy wejść do USA, Kanady i Australii w typu joint venture lub akwizycji, aby skrócić czas pozyskania nowych klientów. Równolegle wykonujemy oportunistycznie na rynkach, dokąd pojawiają się szanse sprzedażowe: chodzi o Indie, Bałkany, czy Amerykę Środkową jak i również Południową.

Famur pragnie być numerem 3 na świecie w segmencie Soft Rock Mining? Nie boicie się konkurencji?

Rozwijając portfolio o innowacyjne technologie, komponując nowoczesne rozwiązania i wdrażając je u naszych odbiorców za granicą, promujemy krajową myśl techniczną i firmę Made in Poland. Już teraz na rynkach internacjonalnych konkurujemy z największymi. Naszą przewagą jest nie jedynie cena, ale zwłaszcza jakość naszych produktów, kompleksowość propozycje i obsługa klienta. Pomijając sprzedażą gotowych urządzeń wspieramy naszych klientów projektowo oraz technicznie, oferujemy im zbiór produktów finansowych, jak i również zabezpieczamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W tym miejscu chcę zaznaczyć, że polska myśl górnicza należy do czołowych na świecie, mamy duże doświadczenie i świetnie gotowych specjalistów. Mało się w ten sposób mówi, ale akurat przy produkcji maszyn górniczych jesteśmy wstanie się pochwalić najwyższymi standardami i jakością na kuli ziemskiej.

A co z Europą?

Działamy przede wszystkim w Polsce i Czechach. Dostarczamy też sporo sprzętu na rynki bałkańskie, w znacznym stopniu do Bośni i Hercegowiny. Pracujemy stale nad postępem tego kierunku. To wydaje się taki nasz dobry jak i również ciekawy klient; z miejsca widzenia bliskości i łatwości komunikacyjnej oraz kulturowej.

Chcecie postawić stopę dzięki nowej ziemi dla Famur, czyli tzw. hard rock mining?

Zgodnie z świeżą strategią chcemy wejść przy górnictwo skał twardych, który jest nowym obszarem kompetencyjnym dla Grupy. W tymże przypadku nie planujemy organicznego rozwoju i budowania wyjść od zera, czyli produkowaniu pojedynczych sztuk i handlu partii próbnej. Chcemy tę drogę skrócić, a mając na uwadze, hdy mamy doświadczenie w projektach akwizycyjnych, chcemy kupić albo stworzyć wspólny projekt wraz ze spółką zagraniczną. Byłaby to przede wszystkim spółka z Ameryki Północnej o obrocie ok. 100 - dwie stówy mln zł. Dlaczego tego typu działanie?

Chodzi na temat skrócenie czasu wejścia w rynek i wykorzystanie rezultatu synergii. Pozyskalibyśmy firmę, jaka już działa na branży i moglibyśmy ją popierać naszymi rozwiązaniami i technologią. Z kolei jej doświadczenia i urządzenia wykorzystalibyśmy przy regionach, w których w tej chwili dziś działamy, czyli np. w Rosji i Kazachstanie.

Popularny

dietetyczny cukier od Nestl
Dietetyczny cukier od Nestl

Nestl?, szwajcarska spółka, do której należą tego rodzaju marki jak KitKat, Lion czy Aero, znalazła sposób na ograniczenie ilości cukru w swoich batonach – i to aż o 40 proc. bez…...

deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają  Ze świata
Deutsche Bank ma kłopoty, akcje spadają Ze świata

Mocno tanieją przymioty Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z przyczyny papierów wartościowych opartych dzięki kredytach hipotecznych, które przekazywane…...

darmowy rachunek bankowy od rządu
Darmowy rachunek bankowy od rządu

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą darmowe, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega odbiorców. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków na…...

deepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji
DeepMind - sztuczna inteligencja owocuje oszczędzić na klimatyzacji

Google wydał ponad 500 milionów dolarów przy 2014 roku na mało wówczas znany londyński startup DeepMind. Firma pracowała, i nadal pracuje, nad technologiami sztucznej inteligencji. Do niedawna bóg wie…...