Dzisiejsze stopy procentowe kredytów hipotecznych: 3 września 2020 r. – stopy pozostają blisko rekordowo niskich poziomów

Category: Zakup Domu
17 lutego 2021

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło w dwóch z trzech głównych terminów spłaty kredytu mieszkaniowego, ale oprocentowanie utrzymuje się na poziomie poniżej 3%, który rozpoczął się 30 lipca. Dzisiaj średnia stopa oprocentowania 30-letniego kredytu hipotecznego o stałej wartości wzrosła do 2,93%, zgodnie do podstawowego badania rynku kredytów hipotecznych Freddiego Maca. Średnie oprocentowanie 15-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu nieznacznie spadło, podczas gdy w przypadku kredytów hipotecznych o zmiennej stopie procentowej 5/1 (ARM) wzrosły.

Czynnikiem, który może wpływać na oprocentowanie kredytów hipotecznych, jest rentowność referencyjnego 10-letniego obligacji skarbowej. Oprocentowanie kredytów hipotecznych i rentowność 10-letnich obligacji skarbowych zwykle zmieniają się razem, więc wraz ze wzrostem rentowności Skarbu Państwa rosną oprocentowanie kredytów hipotecznych. Rentowności systematycznie rosły od około miesiąca, po tym jak 4 sierpnia osiągnęły najniższy poziom w roku (0,52%). Jeśli ten trend się utrzyma, oprocentowanie kredytów hipotecznych również może wzrosnąć. W środę rentowności 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęły 0,66%, o 14 punktów bazowych więcej niż w tym samym czasie w zeszłym miesiącu. Punkt bazowy to jedna setna punktu procentowego.

Obecne oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal kształtuje się znacznie poniżej tego, co w zeszłym roku, co jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców, którzy chcą refinansować swoje istniejące kredyty hipoteczne lub zablokować oprocentowanie na zakup domu.

30-letnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu

Średnia stopa referencyjna dla 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosła o 2 punkty bazowe do 2,93%. W zeszłym tygodniu było to 2,91%. W zeszłym roku o tej porze 30-letnia stała wyniosła 3,49%.

Pożyczkobiorcy z 30-letnim kredytem hipotecznym o stałym oprocentowaniu w wysokości 300 000 USD z dzisiejszą stopą procentową 2,93% zapłacą 1253,51 USD miesięcznie w postaci kapitału i odsetek (bez podatków i opłat). Całkowite odsetki zapłacone przez cały okres trwania pożyczki wyniosą 151 265,21 USD. Ten sam kredyt hipoteczny zaciągnięty rok temu kosztowałby dodatkowe 33 100,39 dolarów odsetek przez cały okres trwania pożyczki.

15-letnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu

Średnie oprocentowanie 15-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wynosi 2,42%, spadając o 4 punkty bazowe z 2,46% w ciągu ostatniego tygodnia.

W zeszłym roku, o tej porze, 15-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wynosił 3%.

Pożyczkobiorcy z 15-letnim kredytem hipotecznym o stałym oprocentowaniu w wysokości 300 000 USD z dzisiejszą stopą procentową 2,42% zapłacą 1 989,09 USD miesięcznie w postaci kwoty głównej i odsetek (bez podatków i opłat). Całkowite odsetki zapłacone przez cały okres trwania pożyczki wyniosą 58 036,12 USD.

5/1 ARMs

Średnia stopa oprocentowania kredytu hipotecznego o zmiennej stopie procentowej 5/1 wynosi 2,93%, 2 punkty bazowe więcej niż w zeszłym tygodniu.

W ubiegłym roku 5/1 ARM wynosił 3,30%.

ARM to pożyczki mieszkaniowe, których oprocentowanie zmienia się w zależności od rynku. W przypadku 5/1 ARM pierwsze pięć lat ma stałą stopę, a następnie przechodzi na zmienną stopę. Oznacza to, że kiedy średnia stawka rośnie lub spada, twoja stawka też rośnie.

Tradycyjnie ARM mają niższe stopy procentowe niż opcje o stałym oprocentowaniu, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla pożyczkobiorców, którzy planują sprzedać przed upływem ustalonego okresu.

Co oznaczają niskie stawki dla pożyczkobiorców

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest rekordowo niskie, więc może to być dobry moment dla wielu osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze na pożyczce mieszkaniowej lub refinansować istniejący kredyt hipoteczny.

Kredytobiorcy, którzy chcą uzyskać najniższą stopę procentową, powinni upewnić się, że ich kredyt jest w dobrej kondycji. Pożyczkodawcy rezerwują bardzo niskie stopy procentowe dla osób o silnym profilu kredytowym, ponieważ jest to główny wskaźnik, że kredytobiorcy są narażeni na niskie ryzyko opóźnień w płatnościach lub niewypłacalności. W rzeczywistości pożyczkobiorcy z niższą oceną kredytową mogą zostać obciążeni jednym punktem procentowym lub wyższym niż pożyczkobiorcy z bardzo dobrymi lub doskonałymi wynikami.

Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, sprawdź swoją zdolność kredytową. Jednym ze sposobów na stosunkowo szybką poprawę wyniku jest spłata zadłużenia. Możesz również poprosić o kredyt na terminowe opłacanie miesięcznych rachunków, takich jak rachunki za internet lub media.

Oprócz Twojej oceny kredytowej pożyczkodawcy będą analizować Twój stosunek zadłużenia do dochodów, czyli DTI. To jest całkowity miesięczny dług podzielony przez miesięczny dochód brutto. Jest to po prostu migawka tego, ile jesteś winien w porównaniu z tym, ile zarabiasz. Im niższy DTI, tym większe masz szanse na uzyskanie niższej stopy procentowej. Większość pożyczkodawców wymaga minimalnego DTI w wysokości 43%, aby kwalifikować się do kredytu hipotecznego lub refinansowania.

Wreszcie badania wykazały, że ludzie, którzy robią zakupy, uzyskują niższe stawki niż ci, którzy otrzymują kredyt hipoteczny od pierwszego pożyczkodawcy, z którym rozmawiają. Dowiedz się, jaka jest aktualna średnia stopa procentowa, a także jaka jest Twoja ocena kredytowa, dochody, zadłużenie i wydatki, zanim zaczniesz składać wniosek. Jeśli pożyczkodawcy oferują stawkę wyższą niż oczekiwana, zapytaj ich dlaczego, abyś mógł zacząć ulepszać te obszary, jeśli chcesz kwalifikować się do niższej stawki.