Co to jest dobra ocena kredytowa

Co to jest dobra ocena kredytowa
Category: Oceny Kredytowe
16 października 2020

Czas czytania: 3 minuty

Najważniejsze:

Wyniki kredytowe są obliczane na podstawie informacji zawartych w raportach kredytowych

Wyniki kredytowe zwykle wahają się od 300 do 850

Różni pożyczkodawcy mają różne kryteria udzielania kredytu

To odwieczne pytanie, które otrzymujemy, a odpowiedź na nie wymaga rozpoczęcia od podstaw: Czym w ogóle jest zdolność kredytowa?

Ogólnie rzecz biorąc, ocena kredytowa to trzycyfrowa liczba z przedziału od 300 do 850. Wyniki kredytowe są obliczane na podstawie informacji zawartych w raporcie kredytowym, w tym historii płatności; kwotę długu, który masz; i długość Twojej historii kredytowej.

Istnieje wiele różnych modeli oceniania, a niektóre wykorzystują inne dane do obliczania wyników kredytowych. Oceny zdolności kredytowej są wykorzystywane przez potencjalnych pożyczkodawców i wierzycieli, takich jak banki, firmy obsługujące karty kredytowe lub salony samochodowe, jako jeden z czynników przy podejmowaniu decyzji o zaoferowaniu kredytu, takiego jak pożyczka lub karta kredytowa. Jest to jeden z wielu czynników, który pomaga im określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że zwrócisz pieniądze, które pożyczyli.

Należy pamiętać, że sytuacja finansowa i kredytowa każdego jest inna i nie ma „magicznej liczby”, która mogłaby zagwarantować lepsze oprocentowanie i warunki kredytu.

Chociaż zakresy różnią się w zależności od modelu oceny zdolności kredytowej, generalnie oceny kredytowe od 580 do 669 są uważane za sprawiedliwe; 670 do 739 są uważane za dobre; 740 do 799 są uważane za bardzo dobre; a 800 i więcej są uważane za doskonałe. Wyższe oceny kredytowe oznaczają, że w przeszłości wykazałeś się odpowiedzialnym zachowaniem kredytowym, co może zwiększyć pewność siebie potencjalnych pożyczkodawców i wierzycieli podczas oceny wniosku o kredyt.

Pożyczkodawcy zazwyczaj postrzegają osoby z oceną kredytową 670 i wyższą jako pożyczkobiorców akceptowalnych lub o niższym ryzyku. Osoby z oceną kredytową od 580 do 669 są ogólnie postrzegane jako „kredytobiorcy subprime”, co oznacza, że ​​mogą mieć trudności z zakwalifikowaniem się do lepszych warunków pożyczki. Osoby z niższymi wynikami – poniżej 580 – na ogół mieszczą się w „słabym” przedziale kredytowym i mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu lub kwalifikacją do lepszych warunków pożyczki.

Różni pożyczkodawcy mają różne kryteria przyznawania kredytu, które mogą obejmować informacje, takie jak Twój dochód lub inne czynniki. Oznacza to, że akceptowana przez nich ocena kredytowa może się różnić w zależności od tych kryteriów.

Wyniki kredytowe mogą się różnić w trzech głównych biurach kredytowych (Equifax, Experian i TransUnion), ponieważ nie wszyscy wierzyciele i pożyczkodawcy raportują do wszystkich trzech. Wielu wierzycieli zgłasza się wszystkim trzem, ale możesz mieć konto u wierzyciela, który zgłasza się tylko do jednego, dwóch lub w ogóle. Ponadto dostępnych jest wiele różnych modeli punktacji, które mogą się różnić w zależności od rodzaju pożyczki i preferencji pożyczkodawców w zakresie określonych kryteriów.

Jakie czynniki wpływają na Twoją zdolność kredytową?

Oto kilka wypróbowanych i prawdziwych zachowań, o których należy pamiętać, gdy zaczynasz ustalać – lub utrzymywać – odpowiedzialne zachowania kredytowe:

  • Płać rachunki na czas, za każdym razem . Dotyczy to nie tylko kart kredytowych – spóźnione lub nieodebrane płatności na innych kontach, takich jak telefony komórkowe, mogą zostać zgłoszone do biur kredytowych, co może wpłynąć na Twoje wyniki kredytowe. Jeśli masz problemy z opłaceniem rachunku, natychmiast skontaktuj się z pożyczkodawcą. Nie pomijaj płatności, nawet jeśli kwestionujesz rachunek.
  • Spłacaj swoje długi tak szybko, jak to tylko możliwe.
  • Utrzymuj saldo karty kredytowej znacznie poniżej limitu . Wyższe saldo w porównaniu z limitem kredytu może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.
  • Staraj się o kredyt oszczędnie . Wystąpienie o kilka kont kredytowych w krótkim okresie może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.
  • Regularnie sprawdzaj swoje raporty kredytowe . Poproś o bezpłatną kopię raportu kredytowego i sprawdź, czy Twoje dane osobowe są poprawne i czy nie ma niedokładnych lub niekompletnych informacji o koncie. Masz prawo do bezpłatnej kopii raportów kredytowych co 12 miesięcy od każdego z trzech ogólnokrajowych biur informacji kredytowej, odwiedzając stronę www.annualcreditreport.com. Żądając kopii co cztery miesiące, możesz mieć oko na swoje raporty przez cały rok. Pamiętaj: sprawdzenie własnego raportu kredytowego lub zdolności kredytowej nie wpłynie na Twoje wyniki kredytowe.

Możesz również utworzyć konto myEquifax, aby co roku otrzymywać sześć bezpłatnych raportów kredytowych Equifax. Ponadto możesz kliknąć „Uzyskaj moją bezpłatną ocenę kredytową” na pulpicie nawigacyjnym myEquifax, aby zarejestrować się w Equifax Core Credit , aby otrzymać bezpłatny miesięczny raport kredytowy Equifax i bezpłatny miesięczny wynik kredytowy VantageScore® 3.0, oparty na danych Equifax. VantageScore to jeden z wielu rodzajów ocen kredytowych.

Jeśli znajdziesz informacje, które Twoim zdaniem są niedokładne lub niekompletne, skontaktuj się z pożyczkodawcą lub wierzycielem. Możesz również zgłosić spór do biura informacji kredytowej, które dostarczyło raport. W Equifax możesz utworzyć konto myEquifax, aby złożyć spór. Odwiedź naszą stronę dotyczącą sporów, aby poznać inne sposoby przesyłania sporu.