Bear Stearns wykupiony przez JP Morgan Chase

Category: Jpmorgan Chase
17 lutego 2021

Posłuchaj tego tematu „Talk of the Nation

Bear Stearns, 85-letni bank inwestycyjny, został kupiony przez JP Morgan Chase po najniższej cenie 2 USD za akcję. Rezerwa Federalna przekaże JP Morgan Chase do 30 miliardów dolarów na sfinansowanie zakupu.

Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Economy.com i Sam Hayes, profesor bankowości inwestycyjnej w Harvard Business School, omawiają transakcję wykupu i jej znaczenie dla małych firm.

Działania Fedu podkreślają niestabilną sytuację rynków
 • Facebook
 • ŚwiergotFlipboardE-mailHandlowcy giełdowi negocjują w poniedziałek rano w Sao Paolo. Giełda w Brazylii spadła w wyniku obaw, że globalny kryzys kredytowy, który zatopił, rozprzestrzeni się Bear Stearns.ukryj podpis

  Handlowcy giełdowi negocjują w poniedziałek rano w Sao Paolo. Giełda w Brazylii spadła w wyniku obaw, że globalny kryzys kredytowy, który zatopił, rozprzestrzeni się Bear Stearns.

  Pytania i odpowiedzi słuchaczaNie jest łatwo nadążyć za wszystkimi zawiłościami kryzysu mieszkaniowego, zapaści kredytowej i reszty zastoju w gospodarce. Adam Davidson z NPR i były prezes Rezerwy Federalnej Laurence Meyer odpowiadają na pytania słuchaczy.

  Rezerwa Federalna podjęła dramatyczne działania w weekend, aby uspokoić coraz bardziej niespokojną społeczność inwestycyjną, w tym negocjując okazyjną sprzedaż Bear Stearns, jednego z największych i najbardziej znanych banków na Wall Street. Posunięcia Fedu rodzą pytania o to, jak głębokie są problemy branży finansowej – i jakie inne banki mogą być zagrożone.

  Oto, co się stało i co to oznacza dla rynków:

  Jaka była rola Fed w sprzedaży Bear Stearns do JP Morgan?

  Fed przedłużył linię kredytową JPMorgan Chase w wysokości 30 miliardów dolarów, aby pomóc mu kupić rywala Bear Stearns, firmę z 85-letnią historią na Wall Street, która była na krawędzi upadku z powodu strat na rynku kredytów hipotecznych. JPMorgan kupuje Bear Stearns za najniższą cenę około 2 dolarów za akcję – czyli około 236 milionów dolarów. To oszałamiająco niska cena, jeśli weźmie się pod uwagę, że akcje Bear Stearns były sprzedawane w piątek po 30 dolarów, a siedziba firmy w Nowym Jorku jest wyceniana na 1 miliard dolarów.

  Dlaczego Bear Stearns zgodził się zostać kupiony za taką gwałtowną cenę?

  Bear Stearns naprawdę nie miał wyboru. Bank stoi w obliczu fali plotek o stratach w branży hipotecznej, aw piątek poinformował o poważnych problemach z płynnością – inwestorzy wyciągali pieniądze, a bankowi brakowało gotówki. Jedynym sposobem, w jaki Bear Stearns mógł dalej prowadzić interesy, było pozwolenie na zakup innej firmy, takiej jak JPMorgan. Ale transakcja skutecznie zlikwiduje większość majątku akcjonariuszy Bear Stearns i nie jest jasne, czy zdobędzie aprobatę akcjonariuszy.

  A co z klientami Bear Stearns? Czy wpłynie to na ich inwestycje?

  Klienci Bear Stearns staną się klientami JPMorgan Chase. Ich konta zostaną automatycznie przeniesione; nie muszą nic robić, mówi Laurence Meyer, były gubernator Rezerwy Federalnej.

  Co by się stało, gdyby rząd nie wkroczył i zamiast tego pozwolił Bear Stearns zbankrutować?

  Bear Stearns nie tylko posiada własne aktywa – służy jako „kontrahent, co oznacza, że ​​działa jako pośrednik w transakcjach o wartości miliardów dolarów. Tak więc ludzie pracujący mają tam na przykład fundusze emerytalne, a mniejsze banki i fundusze hedgingowe mogą handlować akcjami lub papierami wartościowymi za pośrednictwem Bear Stearns.

  Gdyby bank zbankrutował, rozpocząłby się niewiarygodnie długi i złożony proces prawny. Tysiące klientów Bear Stearns – od indywidualnych emerytów po ogromne fundusze hedgingowe – po prostu zamroziło ogromne ilości pieniędzy. Wyobraź sobie, jak skomplikowane jest osobiste bankructwo i pomnóż to przez dziesiątki miliardów dolarów w aktywach. Rezerwa Federalna chciała tego uniknąć.

  Jakie inne środki podjął Fed?

  Być może najważniejszym posunięciem Fed w ten weekend było stworzenie nowego programu udzielania pożyczek awaryjnych bezpośrednio 20 największym tak zwanym „głównym dealerom. Są to banki inwestycyjne, które prowadzą interesy bezpośrednio z Fedem i kupują większość skarbowych papierów wartościowych.

  Ponadto Fed obniżył stopę kredytów dyskontowych – czyli stopę, którą obciąża banki za bardzo krótkoterminowe pożyczki – o ćwierć punktu, do 3,25, w niedzielę. W konsekwencji we wtorek nastąpiła obniżka o trzy czwarte punktu procentowego do innej kluczowej stopy procentowej, stopy funduszy federalnych.

  Dlaczego Fed poczuł potrzebę podjęcia tak dramatycznej akcji?

  Wskazuje, jak niepewna jest sytuacja na rynkach finansowych. Istnieje obawa, że ​​jeśli taki gigant inwestycyjny jak Bear Stearns upadnie, może to wywołać run na inne banki o znacznej ekspozycji na niespokojne rynki kredytowe, tworząc efekt domina w przypadku niewypłacalności.

  Banki inwestycyjne, takie jak Bear Stearns, są siłą napędową rynków kapitałowych, zapewniając przepływy pieniężne, które napędzają obroty gospodarcze. Ułatwiają udzielanie pożyczek krótkoterminowych przedsiębiorstwom, zbierają pieniądze na ekspansje korporacyjne i oferty publiczne, a także pomagają w obrocie papierami wartościowymi. Bez nich rynki finansowe zatrzymałyby się.

  Czy interwencja Fed oznacza, że ​​na Wall Street może być gorzej, niż się wydaje?

  Z pewnością podsyca te podejrzenia. Obecny kryzys kredytowy jest w dużej mierze napędzany strachem i niepewnością. Ponieważ papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką nie są przedmiotem codziennego obrotu, trudno jest wycenić nawet w najlepszych czasach. Teraz, gdy rynek kredytów hipotecznych znajduje się w fazie swobodnego spadku, prawie niemożliwe jest oszacowanie, ile nieściągalnych długów pozostały w posiadaniu tych banków. To sprawiło, że banki bardzo się denerwowały przed udzielaniem sobie nawet krótkoterminowych pożyczek.

  Czy inne banki mają poważne kłopoty?

  Tak, i wszyscy pytają, kto jest najbardziej zagrożony. Niektóre z najczęściej wymienianych nazw to UBS i Lehman Brothers, które mają dużą ekspozycję na papiery wartościowe subprime i hipoteczne.

  Dlaczego rynki czują się komfortowo z działaniami Fed, które pomogły JPMorgan w zakupie Bear Stearns, ale nie z działaniami rządu mającymi na celu zapewnienie pomocy właścicielom domów, którzy nie mogą spłacić swoich kredytów hipotecznych?

  Właściwie działanie Fedu jest dość kontrowersyjne. „Ludzie martwią się pokusą nadużycia, chociaż myślę, że Bear Stearns został znacząco ukarany – mówi były gubernator Fed Meyer. Dodaje, że Fed wziął na swój portfel ryzyko kredytowe, do którego tak naprawdę nie został powołany, ale globalne banki inwestycyjne są naprawdę zbyt duże, by po prostu zbankrutować.

  Ale jeśli chodzi o właścicieli domów, ważne jest, aby zrozumieć, że są działania, które Rezerwa Federalna może podjąć i działania, z którymi musiałaby się zmierzyć administracja i Kongres. Pomoc właścicielom domów zależy od tego drugiego. „Ponownie, istnieją kwestie pokusy nadużycia, czy powinieneś to zrobić – mówi Meyer. „Ale problem jest tutaj tak poważny. Myślę, że można rozsądnie argumentować, że nadszedł czas, aby [Departament Skarbu] i administracja zaryzykowały tutaj pieniądze podatników, aby zmniejszyć ryzyko i pomóc właścicielom domów.

  Z relacjami Jima Zarroliego z NPR, Chrisa Arnolda, Adama Davidsona i Uri Berlinera